Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2016 15:00
– Był wielkim mitotwórcą. Tworzył mity przede wszystkim na własny temat – mówił Aleksander Kaczorowski, autor biograficznej książki "Hrabal. Słodka apokalipsa".
Audio
  • Jak Bohumil Hrabal wymyślił Bohumila Hrabala (Notatnik Dwójki)
Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Jaki był Bohumil Hrabal
Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Jaki był Bohumil HrabalFoto: PAP

– Milan Kundera stwierdził kiedyś, że o XX wieku nie będzie mówić się w Czechach jako o czasie, w którym sowieckie czołgi wjechały do Pragi, lecz jako epoce, w której żył Bohumil Hrabal – powiedział biograf autora "Postrzyżyn". Czytelnicy - nie tylko w Czechach - uwielbiają Hrabala za humor, lecz Aleksander Kaczorowski zauważa w swojej książce, że pisarzowi wcale nie było do śmiechu.

Posłuchaj fragmentów biografii Bohumila Hrabala pióra Aleksandra Kaczorowskiego>>>

Gość Dwójki opowiadał m.in. o tym, jak Hrabal mitologizował swoją przeszłość. U źródeł tych zabiegów leżało jego trudne dzieciństwo. Pisarz był nieślubnym dzieckiem, zaniedbywanym przez ojczyma i matkę, wychowywanym przez dziadków i gosposię. Dlatego tak ważną postacią w jego wymyślonym życiu stał się (całkiem realny) "stuknięty stryjaszek Pepin"...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: Aleksander Kaczorowski (bohemista, biograf Bohumila Hrabala)

Data emisji: 18.01.2016

Godzina emisji: 13.00

mc/bch

reklama

Czytaj także

Bohumil Hrabal – między Dostojewskim a Chaplinem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2014 19:00
– Fenomen jego prozy polega na zadziwiającym kontraście między poważną tematyką egzystencjalną, a niezwykle lekką i frywolną formą – mówił w Dwójce Aleksander Kaczorowski, autor biografii Bohumila Hrabala pt. "Gra w życie".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Šabach. Jak zostać czeską gwiazdą literacką z nudy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2015 16:00
- Choć od 2001 roku zajmuje się tylko pisaniem, konsekwentnie twierdzi, że nie jest pisarzem, lecz gawędziarzem, a sukces przydarzył mu się przypadkowo - mówiła o Petrze Šabachu Julia Różewicz, tłumaczka i wydawca jego powieści w Polsce.
rozwiń zwiń