Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
Audio
  • Znajomi wspominają Tadeusza Chciuka-Celta (Notatnik Dwójki)
Tadeusz Chciuk-Celt, redaktor i zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE przy pracy
Tadeusz Chciuk-Celt, redaktor i zastępca dyrektora Rozgłośni Polskiej RWE przy pracyFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tadeusz Chciuk-Celt znany był też jako Michał Lasota. Jako "biały kurier" Związku Walki Zbrojnej przeprowadzał przez Karpaty ochotników do służby w Wojsku Polskim na Zachodzie. Był też cichociemnym, radiowcem i dziennikarzem Radia Wolna Europa. - My, młodzi, w ogóle nie wiedzieliśmy o jego bohaterskiej przeszłości. Kiedy zacząłem czytać na te tematy, to muszę powiedzieć, że dla mnie to był szok - mówi Lechosław Gawlikowski.

W audycji można także posłuchać fragmentów archiwalnego wywiadu z Tadeuszem Chciukiem, w którym wspomina on m.in. "małego Władzia", 14-letniego chłopca, który podczas wojny robił rzeczy, na które nikt inny się nie odważył. Rozmówcy opowiadają również o aresztowaniu Celta i jego ciężarnej żony przez UB w 1946 roku i wyjaśniają, w jakich okolicznościach rodzina ostatecznie uciekła z Polski.

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Lechosław Gawlikowski (dziennikarz), Tomasz Piotrowski (pracownik IPN) i Aleksander Świeykowski (dziennikarz)

Data emisji: 3.02.2015

Godzina emisji:  13.00

mg/jp

Komentarze1
aby dodać komentarz
JanNowakStawinski2016-02-05 06:25 Zgłoś
Audycja świetna ,Nareszcie wydobywa sie ze "studni zapomnienia" ludzi którzy zostali skazani na zapomnienie ,na zamilczenie.Żałuję ,ze audycja tak krótka,szkoda ,też ,że nie było wspomniane ,iż to właśnie Tadeusz Chciuk był przeciwny temu ,by obok głosów pracowników RWE pojawił sie głos takiej kanalii jak Józef Światło....ale to szczegół.Dziekuję jeszcze raz.

Czytaj także

Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Skrytka z ulicy Polnej - powstańcza tajemnica

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2015 17:50
W "Poranku Dwójki" powróciliśmy do przeszłości, a to w związku z niedawnym odkryciem na ulicy Polnej w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polskie złoto. Jak w 1939 r. trafiło do Rumunii?

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2015 15:15
W czasie II wojny światowej Polacy otrzymali ogromną pomoc od Rumunii. O tej historii przypomina książka "Jak ocalono polskie złoto" Cristiana Paunescu i Dorin Matei z Rumuńskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń