Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
Audio
  • Dr Daniel Koreś o karierze wojskowej gen Stanisława Sosabowskiego. Rozmawia Bartosz Panek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w krakowskim parku Jordana
Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w krakowskim parku JordanaFoto: Skabiczewski/Wikimedia/cc

Bitwa pod Arnhem na wiele lat położyła się cieniem na życiorysie generała Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy Polskiej Brygady Spadochronowej. Jego jednostka powołana do życia w Szkocji 1941 roku miała wziąć udział w ogólnopolskim powstaniu przeciw Niemcom. Gdy w 1944 roku Warszawa zerwała się do walki, generał nalegał by zrzucić jego brygadę do miasta lub w jego okolice. Zamiast tego oddział został skierowany na front zachodni, gdzie wziął udział w desancie pod Arnhem.

- Sosabowski od początku wytykał błędy operacji "Market Garden" przygotowanej przez gen. Bernarda Montgomery'ego - opowiadał dr Daniel Koreś. - Gdy bitwa zakończyła się porażką aliantów, Brytyjczycy w cyniczny sposób uczynili z Sosabowskiego jednego z kozłów ofiarnych – dodał.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku (podcykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Daniel Koreś (historyk z oddziału IPN we Wrocławiu)

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mm

Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Korboński. Mecenas Polski na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 15:05
- Z łatwością nawiązywał kontakty za granicą. Był człowiekiem wiarygodnym dla Stanów Zjednoczonych - mówiła o legendarnym działaczu ruchu ludowego dr Małgorzata Ptasińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Berling. Stalinowskie narzędzie z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:00
– Stał się człowiekiem Stalina, bo myślał, że będzie realizował własną karierę u boku "czerwonego władcy" – mówił o Zygmuncie Berlingu dr Maciej Korkuć z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żymierski. Żołnierz, złodziej, szpieg, marszałek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:00
– Moim zdaniem Michał Żymierski był człowiekiem, który nie kierował się motywacjami ideowymi. Korzystał po prostu z okazji – mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń