X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gen. Sosabowski. Wrobiony w klęskę pod Arnhem?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2015 15:00
- Ta bitwa miała być przepustką aliantów do serca Rzeszy, przez tereny rolnicze północnych Niemiec - mówił w Dwójce dr Daniel Koreś, historyk z oddziału IPN we Wrocławiu.
Audio
  • Dr Daniel Koreś o karierze wojskowej gen Stanisława Sosabowskiego. Rozmawia Bartosz Panek (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w krakowskim parku Jordana
Pomnik generała Stanisława Sosabowskiego w krakowskim parku JordanaFoto: Skabiczewski/Wikimedia/cc

Bitwa pod Arnhem na wiele lat położyła się cieniem na życiorysie generała Stanisława Sosabowskiego, legendarnego dowódcy Polskiej Brygady Spadochronowej. Jego jednostka powołana do życia w Szkocji 1941 roku miała wziąć udział w ogólnopolskim powstaniu przeciw Niemcom. Gdy w 1944 roku Warszawa zerwała się do walki, generał nalegał by zrzucić jego brygadę do miasta lub w jego okolice. Zamiast tego oddział został skierowany na front zachodni, gdzie wziął udział w desancie pod Arnhem.

- Sosabowski od początku wytykał błędy operacji "Market Garden" przygotowanej przez gen. Bernarda Montgomery'ego - opowiadał dr Daniel Koreś. - Gdy bitwa zakończyła się porażką aliantów, Brytyjczycy w cyniczny sposób uczynili z Sosabowskiego jednego z kozłów ofiarnych – dodał.

***

Tytuł audycji: Spotkania o zmroku (podcykl "Patroni naszych ulic")

Prowadzi: Bartosz Panek

Gość: dr Daniel Koreś (historyk z oddziału IPN we Wrocławiu)

Data emisji: 28.05.2015

Godzina emisji: 21.30

bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Obrońca opozycji, którego "ocalił" Dzierżyński

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2015 19:50
- 9 lat spędził w stalinowskim więzieniu, 100 dni w celi śmierci. Rola obrońcy w procesach politycznych była jego votum dziękczynnym - mówił o Władysławie Sile-Nowickim historyk IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Korboński. Mecenas Polski na emigracji

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 15:05
- Z łatwością nawiązywał kontakty za granicą. Był człowiekiem wiarygodnym dla Stanów Zjednoczonych - mówiła o legendarnym działaczu ruchu ludowego dr Małgorzata Ptasińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Berling. Stalinowskie narzędzie z ambicjami

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 13:00
– Stał się człowiekiem Stalina, bo myślał, że będzie realizował własną karierę u boku "czerwonego władcy" – mówił o Zygmuncie Berlingu dr Maciej Korkuć z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żymierski. Żołnierz, złodziej, szpieg, marszałek

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2015 13:00
– Moim zdaniem Michał Żymierski był człowiekiem, który nie kierował się motywacjami ideowymi. Korzystał po prostu z okazji – mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pilecki. Od kresowego raju do piekła Rakowieckiej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 13:30
- Wybitny brytyjski historyk Michael Foot nazwał Pileckiego jednym z sześciu najodważniejszych członków ruchu oporu podczas II wojny światowej - mówił o legendarnym rotmistrzu Jacek Pawłowicz.
rozwiń zwiń