Imre Kertész. Język jak drut kolczasty

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 20:00
- To był jeden z ostatnich wielkich pisarzy, którzy nosili w sobie zagładę i zderzali ją z całą ludzką cywilizacją XX-wieczną - mówił Piotr Matywiecki o zmarłym 31 marca węgierskim pisarzu, laureacie nagrody Nobla - Imre Kertészu.
Audio
  • Imre Kertész. Język jak drut kolczasty (Notatnik Dwójki)
Imre Kertsz to pisarz stworzony przez Auschwitz - jak powiedział w Dwójce Krzysztof Varga
Imre Kertész to "pisarz stworzony przez Auschwitz" - jak powiedział w Dwójce Krzysztof VargaFoto: Csaba Segesvári/wikimedia/CC BY-SA 3.0

Imre Kertész urodził się w 1929 roku w rodzinie węgierskich Żydów. W latach 1943-45 był więziony w obozach koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald. Holokaust był głównym tematem jego twórczości.

- Powiedział kiedyś o sobie, że nie tylko bada zagładę, lecz także stara się stworzyć język, który będzie imitacją drutu kolczastego - wyjaśniała badaczka twórczości węgierskiego prozaika dr Kinga Piotrowiak-Junkiert. - Chodziło mu o to, aby do środka przedzierali się tylko Ci, którzy naprawdę chcą się dowiedzieć, którzy mają cierpliwość, żeby rozbierać zdania na cząstki pierwsze - dodała.

Ale Kertész był twórcą nie tylko trudnym, lecz wręcz niewygodnym dla swoich rodaków...

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Prowadzi: Aldona Łaniewska-Wołłk

Goście: dr Kinga Piotrowiak-Junkiert (badaczka literatury), Krzysztof Varga (pisarz, krytyk literacki), Piotr Matywiecki (poeta, krytyk literacki)

Data emisji: 4.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Czytaj także

Imre Kertész. "Pisarz stworzony przez Auschwitz"

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 19:30
– To jest temat, który go zbudował, a potem już z nim pozostał – mówił pisarz i krytyk literacki Krzysztof Varga o twórczości zmarłego 31 marca noblisty.
rozwiń zwiń