Ludwik Cohn. Od wojny 1920 po KOR

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:00
- To wzorzec życia człowieka, który poświęcił się realizacji najważniejszych ludzkich wartości - tak Henryk Wujec wspominał mecenasa Ludwika Cohna, m.in. współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
Audio
  • Wspomnienie o mecenasie Ludwiku Cohnie (Notatnik Dwójki)
Ludwik Cohn był m.in. członkiem Klubu Krzywego Koła oraz sygnatariuszem Listu 59
Ludwik Cohn był m.in. członkiem Klubu Krzywego Koła oraz sygnatariuszem Listu 59 Foto: PAP/Tomasz Michalak

- Reprezentował poglądy socjalistyczne w najlepszym wydaniu. Chodzi o uznanie praw człowieka i obywatela, ale też walkę o realne wyrównanie szans. Jednocześnie kluczową wartością pozostawała dla niego suwerenność Rzeczpospolitej - kontynuował Henryk Wujec.

Przed wojną Ludwik Cohn należał do Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej i wojnie obronnej 1939 roku. Potem związany był z opozycją demokratyczną w PRL (w wielu procesach politycznych pełnił funkcję obrońcy). Obok Anieli Steinbergowej, Jana Józefa Lipskiego i Edwarda Lipińskiego jeden ze "starszych Państwa" - autorytetów i mentorów, którzy w latach 70. nadawali ton działaniom Komitetowi Obrony Robotników.

Co ciekawe, na początku tamtej dekady nasz bohater, zapytany o realnie funkcjonujące państwo socjalistycznej, wskazał jeden przykład...

***

Tytuł audycji: "Notatnik Dwójki"   (podcykl "Niepatroni")

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Henryk Wujec, Zofia Romaszewska (działacza opozycji w czasach PRL)

Data emisji: 6.04.2015

Godzina emisji:  13.00

mm

Czytaj także

Tadeusz Chciuk lepszy niż agent 007?

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 15:00
W nowym cyklu audycji "Niepatroni" rozmawiamy o zapomnianych postaciach XX-wiecznej historii Polski. - Opowiadania o Tadeuszu Chciuku to lektura ciekawsza niż "James Bond" - mówi Lechosław Gawlikowski, dziennikarz RWE.
rozwiń zwiń