Gruzińsko-podhalańskie pieśni o wolności

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 18:00
- Nie szukamy repertuaru obrzędowego, raczej są to pieśni dostojne, o ważnych postaciach i zjawiskach, jak zbójnictwo tatrzańskie - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka o wspólnym płytowym projekcie z Quintetem Urmuli.
Audio
  • Gruzińsko-podhalańskie pieśni o wolności (Notatnik Dwójki)
Zespół Trebunie Tutki
Zespół Trebunie TutkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Album nagrywany przez Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli to pierwsze w historii przedsięwzięcie łączące polską muzykę góralską z tradycją gruzińską. Dwójka towarzyszyła artystom podczas prób.

Krzysztof Trebunia-Tutka opowiadał, że mimo wielu różnic, jest też wiele elemetnów wspólnych. - I u nich, i u nas są podobnie brzmiące dudy i piszczały, szukamy podobnych harmonii. Pieśni łączą się też tematami, my śpiewamy o naszych bohaterach i wolności, oni o swoich.

Anna Trebunia-Wyrostek, jedyna kobieta w tym międzykulturowym projekcie, opowiadała o pieśniach, których zarówno u górali polskich i gruzińskich nie mogą śpiewać panie.

Premiera płyty jesienią 2016 roku. 

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2016-06-01 12:40 Zgłoś
Określenie "pierwsze w historii przedsięwzięcie łączące polską muzykę góralską z tradycją gruzińską" jest pomyłką, a właściwszy byłby opis "1. z góralską podhalańską" lub "1. zwieńczone pełną płytą". W ramach festiwalu "TransKaukazja" z zespołem "Chveneburebi" wspólne utwory miał w 2008 r. zespół "Psio Crew" i w 2014 r. "Vołosi" i dokumentują to filmiki z prób i koncertów oraz singiel z 1. i - zawierająca też ten utwór i 2 z 2. - płyta składankowa na 10-lecie festiwalu "Caucasus+", której opis jest też na stronie głosowania "Wirtualne Gęśle". Oczywiście, obie te kapele beskidzkie są młodsze i dokonania Trebuniów-Tutków są dla nich wzorem, ale akurat z Gruzinami zagrali 1.

Czytaj także

Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 18:00
W specjalnym wydaniu "Przestrzeni kultury" zapraszamy na reportaż Justyny Piernik z wyprawy muzycznej do Gruzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie-Tutki zagrają i zaśpiewają z Gruzinami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 15:39
Folkowy Festiwal "Nowa Tradycja" nabiera rozpędu. Jednym z jurorów jest Krzysztof Trebunia-Tutka, który w Radiowej Jedynce mówi też o swych najbliższych planach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:00
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
rozwiń zwiń