X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Gruzińsko-podhalańskie pieśni o wolności

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2016 18:00
- Nie szukamy repertuaru obrzędowego, raczej są to pieśni dostojne, o ważnych postaciach i zjawiskach, jak zbójnictwo tatrzańskie - mówił w Dwójce Krzysztof Trebunia-Tutka o wspólnym płytowym projekcie z Quintetem Urmuli.
Audio
  • Gruzińsko-podhalańskie pieśni o wolności (Notatnik Dwójki)
Zespół Trebunie-Tutki
Zespół Trebunie-TutkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Album nagrywany przez Trebunie-Tutki i Quintet Urmuli to pierwsze w historii przedsięwzięcie łączące polską muzykę góralską z tradycją gruzińską. Dwójka towarzyszyła artystom podczas prób.

Krzysztof Trebunia-Tutka opowiadał, że mimo wielu różnic, jest też wiele elemetnów wspólnych. - I u nich, i u nas są podobnie brzmiące dudy i piszczały, szukamy podobnych harmonii. Pieśni łączą się też tematami, my śpiewamy o naszych bohaterach i wolności, oni o swoich.

Anna Trebunia-Wyrostek, jedyna kobieta w tym międzykulturowym projekcie, opowiadała o pieśniach, których zarówno u górali polskich i gruzińskich nie mogą śpiewać panie.

Premiera płyty jesienią 2016 roku. 

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki

Przygotowała: Justyna Piernik

Data emisji: 31.05.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/kd

Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2016-06-01 12:40 Zgłoś
Określenie "pierwsze w historii przedsięwzięcie łączące polską muzykę góralską z tradycją gruzińską" jest pomyłką, a właściwszy byłby opis "1. z góralską podhalańską" lub "1. zwieńczone pełną płytą". W ramach festiwalu "TransKaukazja" z zespołem "Chveneburebi" wspólne utwory miał w 2008 r. zespół "Psio Crew" i w 2014 r. "Vołosi" i dokumentują to filmiki z prób i koncertów oraz singiel z 1. i - zawierająca też ten utwór i 2 z 2. - płyta składankowa na 10-lecie festiwalu "Caucasus+", której opis jest też na stronie głosowania "Wirtualne Gęśle". Oczywiście, obie te kapele beskidzkie są młodsze i dokonania Trebuniów-Tutków są dla nich wzorem, ale akurat z Gruzinami zagrali 1.

Czytaj także

Podróż do źródeł pieśni gruzińskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 18:00
W specjalnym wydaniu "Przestrzeni kultury" zapraszamy na reportaż Justyny Piernik z wyprawy muzycznej do Gruzji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trebunie-Tutki zagrają i zaśpiewają z Gruzinami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 15:39
Folkowy Festiwal "Nowa Tradycja" nabiera rozpędu. Jednym z jurorów jest Krzysztof Trebunia-Tutka, który w Radiowej Jedynce mówi też o swych najbliższych planach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Podhala odtworzona po ponad 100 latach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 12:00
- To najstarsze w Polsce rejestracje fonograficzne muzyki tradycyjnej – podkreślał Jacek Jackowski, opowiadając o nowo wydanej, unikatowej płycie "Rozpoczął tedy fonograf zbieranie melodii podhalańskich".
rozwiń zwiń