Janusz Cegiełła - wspomnienie o radiowcu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2012 19:00
Popularny dziennikarz muzyczny, kompozytor i dyrygent, scenarzysta filmowy, wielki popularyzator muzyki zmarł w poniedziałek 26 grudnia 2011 r.
Audio

Janusz Cegiełła (1926-2011) był łodzianinem. Już przed wojną zaczął naukę gry na fortepianie. Wojnę spędził wraz z rodzicami w Warszawie, brał udziałą w powstaniu. Za przynależność do Ak trafił po wojnie do więzienia. Po zwolnieniu wrócił do Łodzi, gdzie wraz z Markiem Sartem założył Koło Melomanów. Tak zaczął się jazz w powojennej Polsce; z tego kręgu wyszli między innymi Jerzy Duduś Matuszkiewicz, Andrzej Trzaskowski, Krzysztof Komeda czy Zbigniew Namysłowski.

Był szefem Filharmonii w Szczecinie, pracował w Teatrze Wielkim w Warszawie, w Polskim Radiu i Telewizji, gdzie był dyrektorem muzycznym, pisywał regularnie do "Rzeczpospolitej". Był twórcą słynnego programu "Stereo i w kolorze".

Do najważniejszych swoich osiągnięć Janusz Cegiełła zaliczał przypomnienie Aleksandra Tansmana, innego łodzianina, kompozytora, który – choć nader ceniony na świecie – w Polsce nigdy nie cieszył się popularnością. Cegiełła przyjaźnił się z nim, wielokrotnie odwiedzał go w Paryżu, spisywał wspomnienia i badał archiwum muzyka. Tak powstała biografia "Dziecko szczęścia" oraz Konkurs Indywidualności Muzycznych noszący imię kompozytora.

Audycję przygotowała Anna Skulska.

11 stycznia (środa), godz. 14:30Czytaj także

Tansman 2010

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2010 11:00
Spektakl muzyczny "Jerusalem - miasto pokoju niebiańskiego i ziemskiego" Jordi Savalla z Hiszpanii zainaugurował w niedzielę wieczorem w łódzkim Teatrze Wielkim VIII Międzynarodowy Festiwal Tansman 2010.
rozwiń zwiń