Sztuka pod patronatem Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2013 23:37
W "Notatniki Dwójki" opowiadaliśmy o prezentowanej w dwóch odsłonach, w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim, wystawie "Europa Jagellonica 1386–1572. Sztuka i kultura w Europie Środkowej za panowania Jagiellonów".
Audio
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNW
Sacra Conversazione Maria z Dzieciątkiem, święte Felicyta i Perpetua (Wielkopolska, ok. 1520-1525) MNWFoto: mnw.art.pl

Polacy, Czesi i Niemcy połączyli swe wysiłki, by ukazać najważniejsze aspekty dotyczące zjawisk w kulturze i sztuce za czasów panowania dynastii Jagiellonów. Zakres chronologiczny ekspozycji wyznaczają dwa wydarzenia historyczne – koronacja Władysława Jagiełły w 1386 roku oraz śmierć w 1572 roku Zygmunta II Augusta, ostatniego męskiego potomka rodu.

Dzięki przemyślanym układom politycznym Jagiellonowie uzyskali koronę Czech wraz ze Śląskiem (1471) oraz Węgier (1490), a powstała w następstwie tych faktów wspólnota państw – Europa Jagellonica – objęła swym zasięgiem olbrzymie terytoria o powierzchni ponad 2 mln km², sięgające od Bałtyku po Morza Czarne i Adriatyckie. Celem wystawy jest prezentacja – poprzez świadectwa artystyczne epoki – zagadnień o tematyce społecznej, gospodarczej, politycznej, artystycznej. Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie i w Zamku Królewskim w Warszawie czynna jeszcze do 27 stycznia 2013.

Do wysłuchania audycji poświęconej tej wystawie zaprasza Hanna Maria Giza.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Europa Jagiellonów

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2012 08:00
Kilkaset dzieł sztuki z epoki Jagiellonów pokazanych zostanie na wystawie poświęconej tej znamienitej dynastii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polacy za Jagiellonów mieli swoją corridę

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 13:55
Półwysep Iberyjski nie ma monopolu na corridę. Okazuje się, że podobne "atrakcje" miały miejsce w Polsce Jagiellonów. Czym polska corrida różniła się od hiszpańskiej?
rozwiń zwiń