Rok Verdiowski czas zacząć

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2013 16:30
Pierwszą noworoczną premierą Teatru Wielkiego będzie "Don Carlo" Giuseppe Verdiego, opera przygotowana przez Willy Deckera. W Dwójkowym cyklu "Przed premierą" zaglądamy za kulisy spektaklu.
Audio
  • Rok Verdiowski czas zacząć - "Don Carlo" w Operze Narodowej
fragment plakatu zapowiadającego operę Don Carlo w Operze Narodowej
fragment plakatu zapowiadającego operę Don Carlo w Operze NarodowejFoto: projekt plakatu: Adam Żebrowski, zdjęcie: Aristide Economopoulos / Star Ledger / Corbis

Ten rok jest rokiem m.in. rokiem Giuseppe Verdiego - 10 października będziemy świętować 200 rocznicę urodzin kompozytora. Teatr Wielki Opera Narodowa zapowiada w związku z tym wznowienie dwóch oper - "Traviaty" i "Rigoletta".

Już teraz w Warszawie trwają próby przed niedzielną premierą "Don Carla" - włoskiej wersji opery Verdiego. To opowieść o nieszczęśliwej miłości hiszpańskiego infanta do żony jego ojca, króla Filipa II. Będzie to przeniesienie holenderskiego spektaklu w reżyserii Willy’ego Deckera, zrealizowanego w 2004 w Amsterdamie. Chór i orkiestrę Teatru Wielkiego Opery Narodowej poprowadzi Carlo Montanaro. W głównych patiach wystąpią Rafał Siwek, Giancarlo Monsalve i Natalia Kovalova. W Warszawie wizję Willy’ego Deckera realizuje Meisje Hummel, reżyser prób.

- Nie żyjemy w XVI wieku ani w  XIX, ale myślę, że uczucia ludzi nie zmieniły się - mówi Meisje Hummel. - O XVI wieku, czasach w których rozgrywa się opera Verdiego wiemy tyle ile wyczytamy z książek lub obrazów, nie znamy jednak emocji tamtych ludzi. Dzięki muzyce Verdiego w postaci Filipa możemy dostrzec prawdziwego człowieka, nie tylko króla. To ciekawe wyzwanie - dodaje.

Reżyserka spektaklu zwraca uwagę na centrum spektaklu czyli relację ojca i syna, którą można rozpatrywać na różnych płaszczyznach. - Pierwsza z nich to płaszczyzna duchowa - czyli relacja Boga Ojca do Syna, religię tamtych czasów dziś nazwalibyśmy fundamentalizmem, czyli nie mówimy tu o Bogu miłosiernym, a karzącym - wyjaśnia reżyserka.  - Jest też płaszczyzna polityczna tej relacji - król i następca tronu oraz trzecia warstwa, ta prywatna i intymna.

Prace przy próbach "Don Carla" zmierzają ku końcowi. Premiera spektaklu odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 13 stycznia.

Na reportaż poświęcony temu wydarzeniu zaprasza Barbara Schabowska, realizacja Marek Dalba.

Czytaj także

Od honoru się nie tyje...

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2012 17:34
Tak twierdzi tytułowy bohater "Falstaffa" i pewnie wie, co mówi, bo nawet w spisie postaci John Falstaff określony jest jako "gruby szlachcic".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Verdi: moja noga więcej w La Scali nie postanie!

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2012 16:42
Co spowodowało taką wściekłość kompozytora? Niefortunna prapremiera siódmej w jego dorobku opery "Joanna d'Arc".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkocka tragedia Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 23:00
Od najmłodszych lat włoski kompozytor był zafascynowany Szekspirem, nazywał go swoim ulubionym poetą. Ale po raz pierwszy zmierzył się z Szekspirowskim tematem już jako twórca dojrzały, o ustalonej renomie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia zabójczej zazdrości

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2012 23:00
Zapraszamy na retransmisję opery "Otello" autorstwa Giuseppe Verdiego z weneckiego Teatro La Fenice.
rozwiń zwiń