W tym także wyręczy cię komputer

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 20:01
Czy procesor może być równie kreatywny co ludzki umysł? W "Notatniku Dwójki" zastanawialiśmy się, czy maszyna posiada duszę.
Audio
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: sxc.hu

Jak zauważyła Urszula Pawlicka, znawczyni polskiej poezji cybernetycznej, choć maszyna nie może aspirować do posiadania emocji, jest w stanie wytworzyć rzecz posiadającą cechy dzieła sztuki. - Komputer może stworzyć dzieło, ale będzie to bardziej rezultat zastosowania algorytmu niż efekt natchnienia – mówiła.

Twórczość cybernetyczna nie zawsze musi wiązać się ingerencją komputera. Autorka książki "Polska poezja cybernetyczna" zapewnia, że wielu czytelników mogło się spotkać się z taką literaturą, nawet o tym nie wiedząc. - Kluczowym pojęciem dla literatury cybernetycznej jest hipertekst. W przypadku poezji dobrze to widać w przypadku wierszy nawiązujących do tekstów, które już przeczytaliśmy - wyjaśniała Urszula Pawlicka.

Do wysłuchania obszernych fragmentów audycji "Notatnik Dwójki" zaprasza Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Czytaj także

Wisława Szymborska lubiła pamiętać o rocznicach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 05:50
Cała Polska pamięta o pierwszej rocznicy jej śmierci. Michał Rusinek, dawny sekretarz noblistki, dziś szef fundacji jej imienia, szczególnie zaprasza do krakowskiej kamienicy Szołayskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mroczne tajemnice domu Tuwima

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 18:00
- Tuwim od najmłodszych lat miał poczucie, że jest naznaczony – Piotr Matywiecki, autor biografii łódzkiego poety, obala mity jakie narosły wokół jednego z najważniejszych literatów międzywojnia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Miłość to ból karalny..." Tandetna poezja walentynkowa

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2013 12:01
"Dzień Świętego Walentego to dla mnie było coś normalnego. Dopóki Ciebie nie spotkałem i po uszy się nie zakochałem" - czy takie wyznanie miłosne działa?
rozwiń zwiń