Wisława Szymborska lubiła pamiętać o rocznicach

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 05:50
Cała Polska pamięta o pierwszej rocznicy jej śmierci. Michał Rusinek, dawny sekretarz noblistki, dziś szef fundacji jej imienia, szczególnie zaprasza do krakowskiej kamienicy Szołayskich.
Audio
  • Wisława Szymborska lubiła pamiętać o rocznicach

Zapraszamy do serwisu spscjalnego poświęconego postaci i twórczości Wisławy Szymborskiej.

Kraków szczególnie przygotował się do tej rocznicy. W kamienicy Szołayskich będzie można oglądać m.in. Szufladę Wisławy Szymborskiej.

- Szuflada to nie jest przestrzeń, w której mieszkała Pani Szymborska ani też odtworzona przestrzeń np. jej salonu czy pracowni, bo ona nie miała pracowni - mówi Michał Rusinek. - To taka, jak gdyby podróż poprzez jej wyobraźnię za pomocą różnych przedmiotów, którymi się otaczała. Dziwne bibeloty, gadżety, które zbierała, pocztówki, wyklejane kolaże, które robiła. Będzie tam też kilka autentycznych mebli. Będzie można usiąść na sofie, na której usadzała gości i odebrać tajemniczy telefon, w którym będzie się odzywał jej głos - opowiada sekretarz Wisławy Szymborskiej.

Michał Rusinek wspomina, że Wisława Szymborska lubiła i celebrowała rocznice. - Obaj jej mężowie byli czczeni w ten sposób. Spotykała się z przyjaciółmi na cmentarzu, a potem szło się do niej na żurek i wódeczkę - mówi szef Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Trwają też ostanie prace nad przygotowaniami do pierwszego rozdania Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Zgodnie z założeniami będzie to wyróżnienie za książkę poetycką, dla żyjącego pisarza. Michał Rusinek przewidział też specjalna nagrodę dla tłumaczy poezji - skąd taka decyzja, a także kto zasiądzie w jury nagrody dowiesz się słuchając załączonej rozmowy Kuby Kukli z Michałem Rusinkiem ze "Stacji Kultura".
(pj)

Czytaj także

Listy noblistki w Bibliotece Jagiellońskiej

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2012 10:41
Mniej więcej tysiąc listów Wisławy Szymborskiej – oto jaki dar przekazała Bibliotece fundacja, którą poetka w swej ostatniej woli powołała do istnienia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uroczystości w rocznicę śmierci Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2013 20:33
W Krakowie trwają przygotowania do obchodów pierwszej rocznicy śmierci noblistki. W planach są wystawy, konkursy, warsztaty oraz koncerty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc w Szufladzie - spacer po świecie Wisławy Szymborskiej

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 11:47
- Ta wystawa opowiada o Szymborskiej za pomocą obrazów, autentycznych przedmiotów i zdjęć. Jedyne teksty, jakie tu znajdziemy, to teksty samej Noblistki - o otwartej w Krakowie Szufladzie Szymborskiej mówi Michał Rusinek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stańko zagra Szymborską

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2013 08:00
11 lutego – dwa dni po światowej i dzień przed polską premierą – Tomasz Stańko New York Quartet przedstawią publiczności zgromadzonej w Operze Krakowskiej utwory z płyty Wisława, inspirowanej twórczością Wisławy Szymborskiej.
rozwiń zwiń