Spotkanie z Heleną Łazarską

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 08:35
W "Notatniku Dwójki" wybitna sopranistka i pedagog śpiewu, a zarazem dyrektor artystyczny Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu - Helena Łazarska - opowiadała, między innymi, o swoich metodach nauczania śpiewu.
Audio
  • Helena Łazarska mówi o Konkursie Wokalnym im. Ady Sari, a także o swoich metodach nauczania śpiewu (Dwójka/Notatnik Dwójki)
nuty
nutyFoto: Glow Images/East News

Helenda Łazarska naukę śpiewu rozpoczęła w Krakowie u prof. Erazmy Janowicz-Kopaczyńskiej, kontynuując ją później w Wyższej Szkole Muzycznej, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem w 1960 roku.

W latach 1964-72 była solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Szczególne sukcesy odnosiła w operach Mozarta (Pamina w "Czarodziejskim flecie", Zerlina i Elwira w "Don Giovannim", Zuzanna i Hrabina w "Weselu Figara", Ilia w "Idomeneuszu, królu Krety"), a także, między innymi, w partiach Micaëli ("Carmen" Bizeta), Liů ("Turandot" Pucciniego), Tatiany ("Eugeniusz Oniegin" Czajkowskiego), Małgorzaty ("Faust" Gounoda), Neddy ("Pajace" Leoncavalla), Desdemony ("Otello" Verdiego). Koncertowała w liczących się salach w całej Europie, byłym ZSRR i Ameryce Południowej, obok występów w operze wykonując recitale pieśni. Brała udział w festiwalach w Pradze, Barcelonie, Paryżu, Avignonie, na Hollandfestival i Warszawskiej Jesieni. Jej repertuar obejmuje utwory od baroku po współczesność. Dokonała wielu nagrań i prawykonań, m.in. w Polsce, Belgii, Hiszpanii i Holandii.

Za zasługi w upowszechnianiu kultury polskiej za granicą otrzymała wiele nagród i odznaczeń, między innymi, Krzyż Oficerski Polonia Restituta (1999)oraz Złoty Medal-Zasłużony Kulturze Gloria Artis(2008).

Audycję prowadziła Beata Stylińska.

Czytaj także

Gibony pod wpływem helu śpiewają jak gwiazdy opery

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2012 09:57
Małe małpy wykorzystują tę samą technikę śpiewając w lasach południowo-wschodniej Azji co najlepsze głosy sopranowe z Metropolitan Opera czy La Scali – do takiego wniosku doszli japońscy naukowcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cała prawda o "You can dance" i "Bitwie na głosy"

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2012 16:17
Popularność telewizyjnych programów jest wielka, bo można pokazać się w okienku i taką osobę zobaczy cała Polska. Ale dostać się do programu jest bardzo trudno.
rozwiń zwiń