Antyamerykański, sensacyjny Miłoszewski

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 17:00
- Ta książka to rozpędzony pociąg. Na dużo Pan sobie pozwolił - mówiła o najnowszym thrillerze Zygmunta Miłoszewskiego Dorota Gacek w "Notatniku Dwójki". - Ważne, żeby czytelnik nie mógł się oderwać - odpowiadał autor.
Audio
  • Zygmunt Miłoszewski o książce "Bezcenny" (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Zaginiony w 1945 roku obraz Rafaela Portret młodzieńca
Zaginiony w 1945 roku obraz Rafaela "Portret młodzieńca"

Powieść "Bezcenny" dotyczy największej, nierozwiązanej tajemnicy polskiej narodowej kolekcji sztuki: niemieckiej kradzieży w 1945 roku arcydzieła Rafaela "Portret młodzieńca".

Gdy w 1946 roku do kraju wróciły zrabowane dzieła sztuki z "Damą z Gronostajem" Leonarda da Vinci na czele, zabrakło wśród nich "Portretu młodzieńca", uważanego niegdyś za autoportret Rafaela, który do dziś pozostaje najcenniejszym zaginionym na świecie dziełem sztuki i symbolem grabieży dokonanych w czasie II wojny światowej. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie od ponad sześćdziesięciu lat na obraz czeka pusta rama.

By odzyskać arcydzieło przywiezione na początku XIX wieku przez ks.Adama Jerzego Czartoryskiego powieściowa urzędniczka MSZ z aprobatą władz zostaje złodziejką. Do jej zespołu dołączają cyniczny młody marszand, świeżo emerytowany oficer służb specjalnych i legendarna szwedzka złodziejka, specjalnie w tym celu wyciągnięta z więzienia...

- Początek XVI wieku, pewnie ok.1510, wtedy właśnie Młody przychodzi na świat w Rzymie w naprawdę dobrej rodzinie. Jego ojcem jest 27-letni Rafael Santi, matką duch epoki renesansu - tak głównego bohatera - obraz Rafaela przedstawił w książce Miłoszewski.

Akcja toczy się w wielu miejscach na świecie, wielu bohaterów książki ginie.

- Jakieś mocarstwo może się na Pana obrazić przy okazji tej książki - ostrzegała w rozmowie z autorem Dorota Gacek. - Jest wystarczająco dużo sensacyjnych powieści proamerykańskich, żeby jedna zdecydowanie się różniła - ripostował Zygmunt Miłoszewski.

kw

Zobacz więcej na temat: literatura

Czytaj także

Jak Grecy w Bielawie zamieszkali...

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 15:30
Śledząc losy greckich uchodźców Klimko-Dobrzaniecki snuje opowieść o wygnaniu z raju. - Eleni pochodzi z mojej Bielawy - opowiadał autor książki "Grecy umierają w domu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

85 lat Biblioteki Narodowej, "siostry" Rosyjskiej Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 23:00
- Jest to jedyny przypadek w historii świata, żeby jedna kolekcja była początkiem dwóch wielkich bibliotek narodowych - o dziejach polskiego skarbca książek opowiadał w Dwójce dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szlakiem polskich mariawitów

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2013 23:00
Powstali jako ruch mający uzdrowić polskie duchowieństwo, jednak szybko zostali z Kościoła wykluczeni. W Dwójce porozmawiamy o fenomenie mariawityzmu na Ziemi Mińskiej.
rozwiń zwiń