X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

85 lat Biblioteki Narodowej, "siostry" Rosyjskiej Biblioteki Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2013 23:00
- Jest to jedyny przypadek w historii świata, żeby jedna kolekcja była początkiem dwóch wielkich bibliotek narodowych - o dziejach polskiego skarbca książek opowiadał w Dwójce dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej
Audio
  • 85 lat Biblioteki Narodowej: skarby i tajemnice (Notatnik Dwójki/Dwójka)
Pegazy przed Biblioteką Narodową w Warszawie
Pegazy przed Biblioteką Narodową w WarszawieFoto: PAP/Andrzej Rybczyński

Biblioteka Narodowa obchodzi tym roku jubileusz 85 lecia. Ale jej historia sięga początków XVIII w. i wiąże się z pierwszą w Polsce biblioteką publiczną i zarazem narodową utworzoną przez  braci Andrzeja i Józefa Załuskich. - To była najwspanialsza publiczna biblioteka oświeconej Europy - mówił w rozmowie z Hanną Marią-Gizą dr Tomasz Makowski.

Placówka założona została wcześniej niż podobne instytucje we Francji i Wielkiej Brytanii i w swoim czasie zarówno pod względem ilościowym jak i jakościowym była największa i najlepsza. - To dlatego Katarzyna II, po III rozbiorze Polski wydała decyzję przewiezienia owej wspaniałej biblioteki z Warszawy do Petersburga, gdzie z kolei posłużyła do założenia carskiej biblioteki - opowiadał dyrektor.

Zbiory ponownie wróciły do kraju po odzyskaniu przez Polskę niepodległości i traktacie ryskim zawartym z Rosją w roku 1921. Kolekcja posłużyła do stworzenia drugiej Biblioteki Narodowej odrodzonej Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Ignacego Mościckiego z dnia 24 lutego 1928 roku.

O jej trudnych wojennych losach, ale też współczesnej misji w "Notatniku Dwójki" opowiadali Anna Romaniuk – kierownik Zakładu Rękopisów, Mikołaj Baliszewski - kierownik Sekretariatu Organizacyjnego i dr Tomasz Makowski – dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

 

Warszawska instytucja zebrała w tym czasie 9 mln woluminów i zbiera nadal, jednocześnie udostępniając skany najcenniejszych książek w sieci.

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hilary Mantel: historia Anglii to dla niej sex, drugs...

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2013 09:44
- Dostała dwie nagrody Brookera. To bardzo lukratywna rzecz, zyski ze sprzedaży nagrodzonych książek są bardzo duże. Spytana o to, co zrobi z nagrodą, opowiedziała, że przeznaczy je na "sex, drugs and rock'n'roll" - opowiadał autor wywiadu z Mantel w Dwójce. Pisarka w fascynujący, bardzo mroczy sposób opisała czasy Tudorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresowa Księga Sprawiedliwych. O Ukraińcach, co Polaków na Wołyniu ratowali

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2013 13:33
W bibliotece cyfrowej IPN można pobrać bezpłatny e-book „Kresowa księga sprawiedliwych 1939–1945. O Ukraińcach ratujących Polaków poddanych eksterminacji przez OUN i UPA”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chile: odnaleziono bibliotekę zgromadzoną przez Pinocheta

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2013 12:49
Chilijski dziennikarz ujawnił, że dyktator Chile zgromadził olbrzymią bibliotekę. Obejmowała ona 50 tys. tomów na temat historii, geografii oraz marksizmu, który gen. Augusto Pinochet zwalczał brutalnie podczas swoich rządów w latach 1973-90.
rozwiń zwiń