Seamus Heaney - serdeczny olbrzym z Irlandii

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2013 17:24
- Niewielu spotkałem ludzi tak ciepłych i pełnych przyjaźni - mówił w Dwójce Jerzy Illg, redaktor naczelny wydawnictwa Znak, który często podejmował irlandzkiego noblistę w Krakowie.
Audio
  • Jerzy Illg wspomina osobę i twórczość Seamusa Heaneya (Dwójka/Notatnik Dwójki)
Seamus Heaney
Seamus HeaneyFoto: SeantheOC/Wikipedia

- Seamusa Heaneaya poznałem na rok przed przyznaniem mu nagrody Nobla - wspominał Jerzy Illg. - Zaprosiliśmy go do Krakowa, by razem z Piotrem Sommerem, pierwszym tłumaczem Heaneya, i Staszkiem Barańczakiem, który wydał tom przekładów "44 wiersze", zorganizować wieczór poezji irlandzkiego artysty w siedzibie Znaku. Pamiętam, kiedy go zobaczyłem na lotnisku w Balicach. Wyszedł do mnie kudłaty olbrzym w wełnianym swetrze, rozłożył szeroko ramiona, uściskał mnie, jakbyśmy się znali sto lat, wręczył mi butelkę irlandzkiej whisky i wędzonego łososia - opowiadał.

W ciągu kilkunastu lat Seamus Heaney gościł w Krakowie siedem razy. Gdy rok po nim nagrodę Nobla przyznano Wisławie Szymborskiej, irlandzki poeta właśnie lądował w Polsce. Gdy dowiedział się o werdykcie, odtańczył radosny taniec. Jerzy Illg żartował, że te nagrody to sprawa jego kanapy. - Z pierwszego pobytu poety w Polsce pochodzi słynne zdjęcie Seamusa Heaneaya i Wisławy Szymborskiej siedzących na tej właśnie kanapie - wspominał. - Oboje byli jeszcze przed przyznaniem nagrody Nobla. Wcześniej na kanapie często przesiadywał Czesław Miłosz. Ochrzczono ją więc "kanapą noblowską" - mówił.

Jerzy Illg opowiadał o wielkiej sympatii, jaką Seamus Heaney miał dla poezji polskiej. - Miłosza uważał za swojego nauczyciela. Napisał dedykowany mu wiersz pt. "Mistrz". W 2004 r. przyleciał specjalnie na jego pogrzeb - powiedział.

Redaktor naczelny wydawnictwa Znak zaprosił także na wieczór poświęcony pamięci Seamusa Heaneya, który odbędzie się w sobotę 28 września w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Audycję przygotowała Joanna Szwedowska.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Simone Weil – między herezją a świętością

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 18:40
70 lat temu zmarła Simone Weil, jedna z najważniejszych myślicielek XX wieku. "Zapoznajcie się z nią - pisał Gombrowicz - bo bije w jej dziele torturowane i mroczne serce naszych czasów".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nie żyje. "Świata nie daje się objąć jedną formułą”

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 20:00
Znakomity poeta, eseista i tłumacz, laureat Nagrody Nobla z 1995 roku, zmarł w wieku 74 lat. Przypominamy rozmowę z Jerzym Jarniewiczem, autorem książki "Heaney. Wiersze pod dotyk", o twórczości irlandzkiego pisarza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seamus Heaney nad polską studnią

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2013 16:11
Bronisław Maj powiedział w Dwójce, że Heaney był poetą w każdej chwili swojego życia - tak samo autentyczny w swej twórczości, jak podczas zwykłej wycieczki za miasto. Irlandzkiego poetę wspominał również Jerzy Jarniewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kraków żegna Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 10:00
- Sztuki Mrożka przedstawiają relacje ludzkie w czystej postaci, więc jest zrozumiały w każdym języku - mówiła w Dwójce Anna Zaremba-Michalska, prezes zarządu Wydawnictwa Literackiego, z którym pisarz był związany przez wiele lat.
rozwiń zwiń