Wspomnienie o pokoleniu, które leczyło się z komunizmu...

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2014 15:00
Najnowsza książka Jacka Bocheńskiego "Zapamiętani" prezentuje sylwetki wybitnych przedstawicieli polskich intelektualistów XX wieku, m.in. Jerzego Andrzejewskiego, Tadeusza Borowskiego i Leszka Kołakowskiego. Autor był gościem "Notatnika Dwójki".
Audio
  • Wspomnienie o pokoleniu, które leczyło się z komunizmu... (Notatnik Dwójki)
Jacek Bocheński
Jacek Bocheński Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

Książka Jacka Bocheńskiego, ostatecznie wydana przez W.A.B., powstała jako efekt zamówienia PWN na wspomnienia. Autor od razu zaznaczył, że autobiografii napisać nie potrafi, natomiast chętnie podzieli się swoimi wspomnieniami o innych, nieżyjących już osobach, które wywarły na niego silny wpływ. Siłą rzeczy więc "Zapamiętanych" czytać można, co zauważa prowadzący audycję Witold Malesa, jako rodzaj autobiografii. Chociażby dlatego, że książkę otwiera sylwetka ojca autora - Tadeusza Bocheńskiego, znakomitego poety, tłumacza i znawcy antyku.
- Ojcu zawdzięczam fascynację literaturą oraz kulturą antyczną, ale niekoniecznie to, kim jestem. Moja książka pokazuje właśnie, że wpływ ważnych ludzi na kształtowanie się naszej osobowości może być bardzo przewrotny - podkreślił Jacek Bocheński.
Większa część "Zapamiętanych" poświęcona jest twórcom bliższym pokoleniowo autorowi. O Leszku Kołakowskim mówi, że to "wybitny umysł, nawet w okresie fascynacji radykalnym socjalizmem". Owej "chorobie" ulegli zresztą także Andrzej Braun, Wiktor Woroszylski i sam Bocheński. Pierwsze wątpliwości wobec komunizmu wzbudził w nim właśnie Woroszylski, choć nie bez znaczenia okazał się także wyjazd do… Moskwy. Z kolei Andrzej Braun przeżywał do końca swój rozbrat z radykalny socjalizmem jako rodzaj zdrady.

W "Notatniku Dwójki" Jacek Bocheński próbował także zrozumieć przyczyny samobójstwa Tadeusza Borowskiego, co skłoniło go do refleksji, że "Zapamiętani" to książka "zmierzająca do śmierci". I zapowiedział, że jego kolejna publikacja będzie... blogiem.

mm/jp

Czytaj także

"Walka o siebie w trybach losu". Światy Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2014 10:00
Od Suchedniowa do Neapolu. Od pierwszych szkiców krytycznych po opowiadania włoskie. Przez inny świat, przez trudy emigracji, po powroty do kraju. W Dwójce przypominamy postać i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Okazja jest szczególna: dziś rozpoczynamy lekturę "Innego świata" w interpretacji Mariusza Benoita.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Stefan Chwin: jaka Polska bez humanistyki?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Edukacja klasy politycznej, która omija pion kształcenia humanistycznego, jest bardzo niebezpieczna - podkreślał w Dwójce prof. Stefan Chwin, laureat Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozanow - genialny czytelnik, moralny prowokator

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2014 12:00
- Genialność Rozanowa nie podlega najmniejszej wątpliwości, ale trzeba zdać sobie sprawę, że w tym pakiecie otrzymujemy również rzeczy odstręczające - mówiła w Dwójce tłumaczka Renata Lis, uczestniczka dyskusji na temat rosyjskiego pisarza.
rozwiń zwiń