Strach powraca nocą. Obozowe koszmary Mano Höllenreinera

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 13:00
– Mówi, że wolałby przez trzy tygodnie bardzo ciężko chorować, niż powracać do tych opowieści. Czuje jednak obowiązek przypominania o zagładzie – opowiadała w Dwójce Joanna Talewicz-Kwiatkowska o bohaterze książki "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest" Anji Tuckermann.
Audio
  • Strach powraca nocą. Obozowe koszmary Mano Höllenreinera (Notatnik Dwójki)
Obóz w Auschwitz
Obóz w AuschwitzFoto: olly301/Flickr/CC by 2.0 (fragm.)

W "Notatniku Dwójki" przedstawiliśmy relację z premiery książki, która miała miejsce 4 sierpnia w Muzeum Historii Żydów Polskich. Było to spotkanie z autorką oraz z bohaterem książki - niemieckim Cyganem Mano Höllenreinerem. Rozmowę tłumaczyła Bożena Michałowska-Stoeckle.

Mano Höllenreiner opowiadał o nieludzkich warunkach w wagonach pociągu, którym Niemcy transportowali stłoczonych ludzi. Mówił o tym, co działo się w obozie Ravensbrück. – Powiedziano nam, że jeśli mężczyźni zgłoszą się dobrowolnie do sterylizacji, zostaną wypuszczeni – wspominał. – Moi bliscy w to uwierzyli, ja jednak przestraszyłem się na widok noża, którym mieliśmy być sterylizowani - wszyscy jednym i tym samym – powiedział.

Jako więzień obozu w Auschwitz Mano stał się obiektem eksperymentów medycznych doktora Mengele. – Był wcielonym diabłem – mówił Mano Höllenreiner. – Przeprowadzał straszliwe badania na nas, Cyganach. Kazał bliźniakom skakać z wysokości szóstego piętra, a następnie porównywał złamania – opowiadał.

Książkę "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest" czyta w Dwójce Wojciech Solarz >>>

Spotkanie w Muzeum Historii Żydów Polskich zorganizowała dr Joanna Talewicz-Kwiatkowska, antropolog kultury, specjalistka od tematyki romskiej z fundacji "Dialog -Pheniben". – Dla mnie Mano jest bohaterem, bo mimo tak okropnych wspomnień i przeżyć znalazł siłę, by walczyć o siebie, o swoje życie. A to nie było łatwe – mówiła w Dwójce. – Jak sam mówi, nie poradził sobie z tym do dziś i nie poradzi sobie do końca życia, ale potrafił poukładać tę przeszłość w swojej głowie tak, żeby móc normalnie żyć – dodała.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji przygotowanej przez Elżbietę Łukomską i Annę Sieradzan.

mc/mm

Czytaj także

Niemiec odpowie przed sądem za kradzież w Auschwitz

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 17:20
Za kradzież dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury odpowie przed sądem Niemiec, który w lipcu został zatrzymany w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Mężczyzna zbierał do torby przedmioty należące do ofiar Zagłady - poinformowała oświęcimska prokuratura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Anja Tuckermann: "Mano. Chłopiec, który nie wiedział, gdzie jest"

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 17:30
Fragmenty wstrząsającej lektury opartej na autentycznych, tużpowojennych wydarzeniach czytał w Dwójce Wojciech Solarz.
rozwiń zwiń