Jak powstał wywiad przeciwko Gombrowiczowi?

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2016 13:00
O tym rozmawialiśmy w drugim odcinku "Biografii odtajnionych", którego bohaterem była Barbara Witek-Swinarska.
Audio
  • Biografii odtajnione: Barbara Witek-Swinarska i wywiad przeciw Gombrowiczowi (Notatnik Dwójki)
Witold Gombrowicz
Witold Gombrowicz Foto: PAP/De Agostini/World Illustrated/Photoshot

W 1963 roku Witold Gombrowicz otrzymał Stypendium Forda, które po 23 latach pozwoliło mu powrócić z Argentyny do Europy i przez rok mieszkać w Berlinie Zachodnim. Było też szansą na ujrzenie rodziny, z którą przez ponad dwie dekady mógł jedynie korespondować. A żyli wtedy jeszcze dwaj starsi bracia: Jerzy i Janusz.

Tę możliwość zniweczyła seria publikacji. Wszystko rozpoczął Stanisław Zieliński na łamach warszawskiej "Kultury": "Ciągnął do Polski niczym żaba do błota. Nad zachodnioberlińskim Jordanem zapiał: »Freiheit hier!« i chlupnął w wodę".

Ale najbardziej brutalnym atakiem na Witolda Gombrowicza okazał się tekst "O dystansie, czyli rozmowa z mistrzem" Barbary Witek-Swinarskiej. Zamieszczony we wrześniu 1963 roku w "Życiu Literackim" jako wywiad, w rzeczywistości był zbiorem nieautoryzowanych wypowiedzi, które padły podczas prywatnej rozmowy. Autorka, żona wybitnego reżysera Konrada Swinarskiego, z którym wtedy przebywała w Berlinie, zarzekała się, że spotkała się z Gombrowiczem zupełnie przypadkowo. A jak było naprawdę?

***

Tytuł audycji: Notatnik Dwójki (cykl "Biografie odtajnione")

Przygotował: Paweł Siwek

Goście:  Joanna Siedlecka (dziennikarka)

Data emisji: 26.04.2016

Godzina emisji: 13.00

mm/mc

Czytaj także

Żuławski: Gombrowicz był przeciwko wszystkim

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2015 19:00
- Zdawał sobie sprawę, że jest od innych bystrzejszych i to pozwalało mu pisać "w ogóle przeciw" - uważa Andrzej Żuławski, który powraca do kina adaptacją "Kosmosu" Witolda Gombrowicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rita Gombrowicz: mój mąż i Miłosz bawili się jak dzieci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 17:00
- Witold nie lubił spotykać innych pisarzy. Miłosz stanowił wyjątek - opowiadała o przyjaźni dwóch wielkich autorów Rita Gombrowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak Broniewski trafił do psychuszki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 14:00
- Kilka dni po pogrzebie córki "Anki" Broniewski został zabrany siłą w kaftanie bezpieczeństwa. Ukryto go, żeby milczał o sprawie - mówiła w Dwójce Joanna Siedlecka, autorka książki "Biografie odtajnione".
rozwiń zwiń