Piotr Ibrahim Kalwas: Wolę rozmawiać z duchami

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 20:20
- Duchy podpowiadają mi, co robić. Tworzymy razem. Wolę rozmawiać z Gombrowiczem, niż z ludźmi, którzy żyją. Z duchami toczę dialog.- mówił w Dwójce pisarz, na co dzień mieszkający w egipskiej Aleksandrii.
Audio
Restauracja w Aleksandrii
Restauracja w AleksandriiFoto: Mr. T in DC/Flickr, lic. CC

- Pochwalam starą kulturę Zachodu – mówił w Dwójce Piotr Ibrahim Kalwas. – Taka łatkę po części ja sam sobie przypiąłem: krytyka kultury zachodniej. To nie tak. Skupiam się na krytyce współczesnego materialnego, komercyjnego świata zachodniego, który prowadzi do zaniku starej kultury Zachodu.

Czym zatem jest ta stara kultura świata zachodniego? Nie jest łatwo o tym mówić bez wywierania wrażenia – niezamierzonego – deprecjacji innych kultur. Wedle Piotra Ibrahima Kalwasa owa stara kultura Zachodu jest najwspanialszą kulturą Człowieka. Wyróżnia się ona przejmującą, niepowtarzalną duchowością, niezwykłą głębią literatury i teatru.

Natomiast dzisiejsza kultura rynkowa świata zachodniego daleko odeszła od tego ideału:

- Rynek kultury stworzył nowy rodzaj człowieka – człowieka suprmarketu. Pisarze piszą dla tych ludzi, żeby zarobić na życie i to jest błędne koło wzajemnego ogłupiania się z dekady na dekadę. To jest złe. To niszczy kulturę, niszczy cywilizację.

Zawsze istnieją grupy przeciwstawiające się tym tendencjom, ale według gościa Dwójki są one coraz mniejsze, a wobec materializmu dzisiejszego świata przyszłość myśli – globalnie – jest zagrożona. Pisarz mieszka w Egipcie i obserwuje jak materializm świata zachodniego wpływa destrukcyjnie na kraje biedne i społeczeństwa źle wyedukowane.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję przygotował Michał Nowak.

Czytaj także

Od faktów do fikcji: Piotr Ibrahim Kalwas. W poszukiwaniu Innego

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2010 11:26
4 maja 2010, godz. 21:30
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Ibrahim Kalwas "Tarika"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2012 17:01
"Tarika" w języku arabskim oznacza drogę. Nowa książka Piotra Ibrahima Kalwasa, opowieści o ściganiu tajemnicy, o spotkaniach z intrygującymi postaciami, o poznaniu siebie i innych, na antenie Dwójki oraz na naszej stronie!
rozwiń zwiń