"Nie wierzę, że cokolwiek uda się zatrzymać"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2012 19:00
- To przyjaźnie, sprawy rodzinne, to czego nie da się nazwać, jest najważniejsze. Ważne jest w życiu, żeby coś komuś z siebie dać – mówi Leszek Możdżer.
Audio
Leszek Możdżer
Leszek MożdżerFoto: Agnieszka Walulik/Wikipedia/CC

28 października ukaże się albumu “The Last Set" to rejestracja wspólnego koncertu Waltera Norrisa i Leszka Możdżera, jaki odbył się w berlińskim klubie A-Train. Tak naprawdę miał to być występ próbny, ale okazał się jedynym jaki się odbył, lekarze zabronili 76-letniemu Amerykaninowi dalszych występów. Koncert został jednak zarejestrowany na dwóch ścieżkach, dzięki czemu udało się przygotować jego wydanie.  – Chciałem, żeby ludzie dowiedzieli się, gdzieś tam mieszka geniusz o którym nikt nie wie – mówi Leszek Możdżer, podkreślając, że Norris całe swoje życie stał w cieniu, nie skupiając uwagi na sobie. On sam jak mówi wiele energii i czasu poświęcił, żeby zrobić karierę, a w momencie, gdy wiele udało mu się osiągnąć zrozumiał, że nie to jest najważniejsze. 

Kompozytor musi nie tylko wiele z siebie dać, ale wręcz musi zrezygnować z siebie tworząc muzykę filmową. - Podczas pracy nad muzyką do filmu "Znieważona ziemia” często słyszałem z ust reżyserki Michale Boganim, która przysłuchiwała się powstającej muzyce "Bardzo fajnie, ale bez fortepianu” – opowiada Leszek Możdżer.

Gość „Z Dwójką raźniej” wspominał także swój występ na festiwalu Woodstock. Jak się okazuje godzinny koncert kosztował go wiele stresu – Zepsuł mi pół roku – mówi Leszek Możdzer. Publiczność przyjęła występ bardzo ciepło, jak ocenia pianista także dzięki muzykom towarzyszącym, improwizującym, którzy mają "chuligańskie zacięcie”.

- Takie koncerty, kiedy jest pod sceną morze głów rodzą pytanie – po co ja na scenie jestem? Odpowiedzialność odpowiedzi na każde pytania tkwi w każdym z nas. Każdy z nas musi sobie powiedzieć: to jest dobre, to jest złe. Nikt nam tego nie powie. Przemiana każdego z nas niesie zmiany dla całej ludzkości, mamy na nią większy wpływ niż byśmy przypuszczali – podkreśla pianista.  

Do wysłuchania audycji zaprasza Magdalena Juszczyk.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spotkanie z Krzysztofem Herdzinem

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2012 14:25
W cyklu "W Dwójce raźniej" rozmawialiśmy ze znakomitym pianistą i kompozytorem, artystą, o którym Zbigniew Namysłowski powiedział, że potrafi zagrać wszystko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ten film przełamuje tabu, budzi kontrowersje

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 21:32
W Warszawie zakończono zdjęcia do nowego filmu Tomasza Wasilewskiego. Muzykę skomponował Leszek Możdżer.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adam Pierończyk o jazzie, Herzogu i... breakdance

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2012 19:00
Jako muzyk przeżywa czas spełnienia, zdobył ostatnio nagrodę Fryderyka w kategoriach Jazzowy Album Roku i Jazzowy Muzyk Roku. Jak sam przyznaje przeszedł przez różne fascynacje muzyczne słuchając punka, muzyki dyskotekowej, czy nawet tańcząc breakdance.
rozwiń zwiń