REKLAMA

Andruchowycz: dobrze, gdy nie musimy ryczeć hymnu

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 18:00
Ukraiński pisarz opowiadał w Dwójce o książce "Szcze ne wmerła i nie umrze", w której analizuje ostatnie przemiany na Ukrainie.
Audio
  • Andruchowycz: dobrze, gdy nie musimy ryczeć hymnu (Wybieram Dwójkę)
Jurij Andruchowycz. Po roku wspomina Majdan jako miejsce przepełnione patosem, ale też zdrową ironią
Jurij Andruchowycz. Po roku wspomina Majdan jako miejsce przepełnione patosem, ale też zdrową ironiąFoto: (C) Rita Galli-Jost

Wywiad-rzekę z Jurijem Andruchowyczem przeprowadził Paweł Smoleński. To próba zarejestrowania pulsu historii, który szczególnie wyraźnie bije teraz na wschodnich granicach Europy. Ale też podsumowanie doświadczeń pisarza, który przez ostatni rok pełnił rolę światowego trybuna sprawy ukraińskiej.

- Gdybym zapytał ludzi na Zachodzie, kiedy ostatnio śpiewali swój hymn, pewnie nazwaliby mnie nacjonalistą. To efekt strachu przez neonazizmem, przede wszystkim jednak sukces rosyjskiej machiny propagandowej. Walczymy z tym demonem od początku Majdanu - podkreślił Andruchowycz.

Co niezwykłe, ukraiński pisarz odkrył ślady wojny w neutralnej Szwajcarii, gdzie nazwano go właśnie neonazistą...

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Katarzyna Nowak
Gość:
Jurij Andruchowycz (ukraiński pisarz)
Data emisji:
27.11.2014

Godzina emisji: 16.00

mm/kd

Czytaj także

"Na Ukrainie trwa zbrodnia przeciwko ludzkości". List Jurija Andruchowycza

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2014 15:00
"Nie możemy zakończyć protestów, bo to będzie znaczyło, że godzimy się na kraj w postaci dożywotniego więzienia". Jurij Andruchowycz, ceniony ukraiński poeta, prozaik, eseista i tłumacz, napisał przejmujący list, w którym opisuje aktualną sytuację na Ukrainie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bohdan Zadura – wiersze dla przyjaciół Ukraińców

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2014 15:00
– "Jestem, żyję, fajnie, że o mnie myślisz"- odpowiadano na mój wiersz. Okazało się, że ta poezja może być środkiem najbardziej ludzkiego porozumiewania się – mówił w Dwójce Bohdan Zadura, laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Hrydorija Skoworody.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Barykady Majdanu oczami ukraińskich poetów

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2014 10:00
- Moja ulubiona barykada nie miała żadnego znaczenia, była eteryczna, ze śniegu, łatwa do zdobycia - mówił Leś Belej w reportażu Bartłomieja Majzela.
rozwiń zwiń