To Kaj popełnił grzech pierworodny

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 16:50
- Andersen piętnuje intelektualne aspiracje swojego bohatera. Ja opowiadam się po stronie grzechu samowiedzy - powiedział pisarz Stefan Chwin.
Audio
  • To Kaj popełnił grzech pierworodny (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Gerda to w Królowej Śniegu pozytywna postać kobieca: ciepła, serdeczna, naiwna i skłonna do ofiary. Czy współczesnym czytelnikom bliski jest ten archetyp?
Gerda to w "Królowej Śniegu" pozytywna postać kobieca: ciepła, serdeczna, naiwna i skłonna do ofiary. Czy współczesnym czytelnikom bliski jest ten archetyp?Foto: Ilustracja do "Królowej Śniegu" autorstwa Robinsona W. Heath (wikipedia, domena publiczna)

- Kawałek szkła, który wpada do oka i serca Kaja daje mu zdolność samodzielnego, krytycznego myślenia. Jak pisze Andersen, wszystko mu się nie podoba, wszędzie znajduje skazę. Ja jednak myślę, że to cenna umiejętność, źródło rozwoju, a nie regresu duchowego - wyjaśnił Stefan Chwin. W "Królowej Śniegu" pozytywnym wzorcem moralnym pozostaje jednak Gerda, zadowalająca się "książkami z obrazkami", wpisujące się w biblijny postulat "dziecięcej naiwności".

- Przeciwstawionym jej typem kobiety jest Królowa Śniegu - intelektualistka otwierająca przed Kajem nowe perspektywy. Myślę, że ów stereotyp "zimnego intelektualisty" nie przystaje do rzeczywistości - kontynuował rozmówca Barbary Schabowskiej. - Mnie także pociąga Królowa Śniegu - dodał.

O baśni Andersena mówił także Piotr Cieplak, którego spektakl "Królowa Śniegu" nieprzypadkowo rozpoczyna się we współczesnym studiu telewizyjnym...

>>>"Dzienniki" Hansa Christiana Andersena na antenie Dwójki

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadziła: Barbara Schabowska

Goście: Piotr Cieplak (reżyser teatralny), Stefan Chwin (pisarz)

Data emisji: 23.01.2015

Godzina emisji: 21.30

mm/bch

Czytaj także

Duńczycy szokowali polskich chłopów

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 15:00
Na przełomie XIX i XX wieku około 20 tysięcy Polaków wyjechało do Danii w ramach tzw. "emigracji buraczanej". Byli zaskoczeni poziomem życia Duńczyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hans Christian Andersen - ponownie odkryty

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2014 11:30
Hans Christian Andersen prowadził dziennik od 20 roku życia. Z 4500 stron druku autorka przekładu, Bogusława Sochańska, wybrała ponad siedemset.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń