Najbiedniejsi Polacy nie zawsze są ubodzy

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2015 18:00
- Idealny mężczyzna według polskich kobiet nie czyta, nie chodzi na koncerty ani do teatru. Dba o rodzinę i samochód - wymieniała Katarzyna Nowak, cytując jeden z reportaży Wojciecha Markiewicza.
Audio
  • Najbiedniejsi Polacy nie zawsze są ubodzy (Wieczór autorski/Dwójka)
W Polsce mamy już drugie pokolenie ludzi żyjących wyłącznie z pomocy społecznej...
W Polsce mamy już drugie pokolenie ludzi żyjących wyłącznie z pomocy społecznej...Foto: Glow Images

Opublikowany właśnie zbiór "100 najbiedniejszych Polaków" pokazuje bowiem, że ubodzy bywamy równie często duchem. Tym bardziej wzrusza przywołana w jednym z reportaży Markiewicza scenka, w której Agent Tomek cierpliwie słucha wierszy Adama Asnyka czytanych przez posłankę Sawicką przez telefon. Kolejną pożądaną u polskich mężczyzna cechą jest bowiem wyrozumiałość...

W reportażach Wojciecha Markiewicza nie brakuje wątków humorystycznych. Dominują w nich jednak dramatyczne często opisy ubóstwa, cierpienia i biurokratycznych absurdów. Tytuł zbioru zaczerpnięty został z jednego z tekstów, w którym autor faktycznie przedstawił swój ranking 100 najbiedniejszych Polaków, z czego 17 pochodziło z tej samej rodziny.

- W Polsce mamy już drugie pokolenie żyjące wyłącznie z pomocy socjalnej. Czasami na własne życzenie, ale równie często przez następujące wokół nas zmiany - podkreśla gość Katarzyny Nowak. Wojciech Markiewicz zdradził także, dlaczego w towarzystwie boi się spytać o Marqueza i czemu w rankingach najbogatszych Polaków brakuje... najbogatszych Polaków.

***

Tytuł audycji: "Wieczór autorski"

Prowadziła: Katarzyna Nowak

Gość: Wojciech Markiewicz (reportażysta)

Data emisji: 6.02.2015

Godzina emisji: 17.30

mm/kd

Czytaj także

Cud pod Białymstokiem. Komu objawia się Matka Boska?

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2015 08:45
Od osoby, która jest świadkiem cudu, wspólnota oczekuje nie mniej cudownego życia. W przypadku tego objawienia wspólnota mocno się zawiodła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Realizm magiczny według Wita Szostaka

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2015 18:00
- Oddaliłem się od konwencji fantastycznej, dalej jednak towarzyszy mi przywiązanie do kategorii mitu - opowiadał w Dwójce pisarz.
rozwiń zwiń