X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Stefan Wyszyński. Potęga miłości do matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 19:00
- Oni przychodzą na Jasną Górę, bo nie mają matki - mówił o hipisach, którzy w latach 70. pielgrzymowali do Częstochowy, Prymas Tysiąclecia. Kult maryjny odegrał szczególną rolę w posłudze kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Reportaż o kardynale Stefanie Wyszyńskim (Dwójka)
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

Serwis specjalny Prymas Tysiąclecia >>>

28 maja mija 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, człowieka, który w najtrudniejszym okresie PRL, stał na czele polskiego Kościoła. Zapraszamy do wysłuchania audycji o człowieku, który żyjąc pod stałą presją służb komunistycznych, potrafił wytyczać drogę do wolności - człowieka i narodu. W czasie, kiedy Kościół nie miał dostępu do mediów, ambona stała się dla kadrynała Stefana Wyszyńskiego miejscem kontaktu ze społeczeństwem. Wielki kaznodzieja wygłaszał ponad 500 przemówień rocznie i właśnie poprzez ambonę docierał ze swoją nauką do Polaków.

Szczególną rolę w jego wierze oraz nauce odgrywał kult maryjny. - To sprawa rodzinna, kwestia formacji duchowej właściwej dla narodu polskiego czasu niewoli - wyjaśniał ks. Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego. - On urodził się w zaborze rosyjskim. Jedynym punktem obrony narodowej, źródłem nadziei na wolności była wówczas religia. W szczególności bardzo dynamiczny od czasów "Bogurodzicy" nurt maryjny - dodał.

Ale dla postawy Prymasa Tysiąclecia kluczowe znaczenie miało też osobiste, bardzo trudne doświadczenie z okresu dzieciństwa.

***

Audycja specjalna

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Marta Wójcik, Krystyna Szajer, Iwona Czarcińska, Urszula Grzelak (współpracowniczki z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego), ks. Bronisław Piasecki (ostatni sekretarz księdza, autor książki "Prymas Wyszyński nieznany"), dr Bartłomiej Noszczak (historyk z IPN)

Z nagrań achiwalnych: kardynał Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/gs

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bez Milenium 1966 roku nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 12:50
Obchody 1000-lecia chrztu Polski stały się tak ważnym wydarzeniem, że władze PRL postanowiły przeciwstawić się religijnemu wymiarowi rocznicy. Ale nie miały na to pomysłu...
rozwiń zwiń