Stefan Wyszyński. Potęga miłości do matki

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2016 19:00
- Oni przychodzą na Jasną Górę, bo nie mają matki - mówił o hipisach, którzy w latach 70. pielgrzymowali do Częstochowy, Prymas Tysiąclecia. Kult maryjny odegrał szczególną rolę w posłudze kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Reportaż o kardynale Stefanie Wyszyńskim (Dwójka)
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński
Jedną z postaci Kościoła otwarcie sprzeciwiających się komunistycznej władzy był prymas Polski kardynał Stefan WyszyńskiFoto: PAP/Tomasz Abramowicz

Serwis specjalny Prymas Tysiąclecia >>>

28 maja mija 35. rocznica śmierci Prymasa Tysiąclecia, człowieka, który w najtrudniejszym okresie PRL, stał na czele polskiego Kościoła. Zapraszamy do wysłuchania audycji o człowieku, który żyjąc pod stałą presją służb komunistycznych, potrafił wytyczać drogę do wolności - człowieka i narodu. W czasie, kiedy Kościół nie miał dostępu do mediów, ambona stała się dla kadrynała Stefana Wyszyńskiego miejscem kontaktu ze społeczeństwem. Wielki kaznodzieja wygłaszał ponad 500 przemówień rocznie i właśnie poprzez ambonę docierał ze swoją nauką do Polaków.

Szczególną rolę w jego wierze oraz nauce odgrywał kult maryjny. - To sprawa rodzinna, kwestia formacji duchowej właściwej dla narodu polskiego czasu niewoli - wyjaśniał ks. Bronisław Piasecki, ostatni sekretarz kardynała Stefana Wyszyńskiego. - On urodził się w zaborze rosyjskim. Jedynym punktem obrony narodowej, źródłem nadziei na wolności była wówczas religia. W szczególności bardzo dynamiczny od czasów "Bogurodzicy" nurt maryjny - dodał.

Ale dla postawy Prymasa Tysiąclecia kluczowe znaczenie miało też osobiste, bardzo trudne doświadczenie z okresu dzieciństwa.

***

Audycja specjalna

Przygotowała: Aleksandra Łapkiewicz

Goście: Marta Wójcik, Krystyna Szajer, Iwona Czarcińska, Urszula Grzelak (współpracowniczki z Instytutu Prymasa Stefana Wyszyńskiego), ks. Bronisław Piasecki (ostatni sekretarz księdza, autor książki "Prymas Wyszyński nieznany"), dr Bartłomiej Noszczak (historyk z IPN)

Z nagrań achiwalnych: kardynał Stefan Wyszyński, papież Jan Paweł II

Data emisji: 26.05.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/gs

Czytaj także

Bez Milenium 1966 roku nie byłoby Solidarności

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2016 12:50
Obchody 1000-lecia chrztu Polski stały się tak ważnym wydarzeniem, że władze PRL postanowiły przeciwstawić się religijnemu wymiarowi rocznicy. Ale nie miały na to pomysłu...
rozwiń zwiń