Andrzej Sułek: nie ma jednego klucza do muzyki Chopina

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 22:45
- Nie ma też przepisu, który by mówił, że jedyna droga na estrady koncertowe prowadzi przez muzykę Chopina - uważa Andrzej Sułek, który wraz z Małgorzatą Pęcińską komentował występy drugiego dnia przesłuchań I etapu Konkursu Chopinowskiego 2015.
Audio
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Qi Kong (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Marek Kozák (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Łukasz Krupiński (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Krzysztof Książek (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Rachel Naomi Kudo (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Kate Liu (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Eric Lu (4 października)
 • I etap przesłuchań Konkursu Chopinowskiego: Tian Lu (4 października)
 • Małgorzata Pęcińska: to jest coś niebywałego, by człowiek z Dalekiego Wschodu tak czuł poetykę Chopina (4 października)
 • Małgorzata Pęcińska i Andrzej Sułek podsumowują drugi dzień przesłuchań I etapu Konkursu Chopinowskiego (4 października)
Krzysztof Książek zaprezentował swój recital podczas drugiej sesji niedzielnych przesłuchań. - Scherzo h-moll odczytał bardzo literacko, z jego demonicznym, ognistym charakterem - komentował Andrzej Sułek
Krzysztof Książek zaprezentował swój recital podczas drugiej sesji niedzielnych przesłuchań. - Scherzo h-moll odczytał bardzo literacko, z jego demonicznym, ognistym charakterem - komentował Andrzej SułekFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wnioski te są, zdaniem krytyka muzycznego, kluczem do opanowania stresu, jaki towarzyszy młodym pianistom przystępującym do Konkursu Chopinowskiego. Zarówno Andrzej Sułek, jak i Małgorzata Pęcińska zauważają mniejsze sceniczne opanowanie uczestników z Polski w stosunku do rywali. - Przysłuchując się ich występom odnoszę wrażenie, że są chyba gorzej przygotowani niż ci z dalekiego świata. Nie wiem tylko, czy to kwestia przygotowania, czy braku doświadczenia. To wszystko, co mogliby pokazać czy potrafią, zjada trema - dodała Pęcińska.

Dowiedz się więcej
Fortepian nuty 

1200.jpg
XVII Konkurs Chopinowski na antenie Dwójki

Podczas drugiej sesji niedzielnych przesłuchań obok dwóch Polaków - Łukasza Krupińskiego i Krzysztofa Książka - zaprezentował się pianista z Czech Marek Kozák, Qi Kong i Tian Lu z Chin, a także troje muzyków z amerykańskim paszportem: Rachel Naomi Kudo, Kate Liu i Eric Lu. - Po dzisiejszym dniu mam dość umiarkowany entuzjazm dla pianistów dalekowschodnich - podsumował Andrzej Sułek. 

Kogo poniosły emocje, czyj występ wzruszył, czyj rozczarował, kogo przerosła Fantazja f-moll, a które utwory poróżniły naszych gości?

***

Tytuł audycji: XVII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski 2015

Prowadzą: Róża Światczyńska i Marcin Majchrowski

Goście: Małgorzata Pęcińska, (dziennikarka Polskiego Radia), Andrzej Sułek (pianista, dziennikarz i krytyk muzyczny)

Data emisji: 4.10.2015

Godzina emisji: 18.40

asz/mc

Czytaj także

"Uczestnicy Konkursu są wiecznie młodzi"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 14:16
– Oni po prostu tacy są. Przychodzą zmierzyć się z Chopinem, chcą zbliżyć się do tego ideału – mówił Andrzej Sułek w podsumowaniu pierwszej części eliminacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowska narodowość na Konkursie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2015 21:20
- Cieszę się, że rutynę przełamują pianiści niezanurzeni w polskiej tradycji wykonywania Chopina. Oni odkrywają w tej muzyce skarby - mówiła prof. Elżbieta Tarnawska po pierwszym dniu przesłuchań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

1927. Jerzy Waldorff i Chopin na akumulatorach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 12:18
Jerzy Waldorff był jednym z nielicznych słuchaczy pierwszego Konkursu Chopinowskiego w styczniu 1927 r. Zapraszamy do wysłuchania jego wspomnień.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreańczycy grają Chopina inaczej niż pozostali Azjaci

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 16:00
– Moim zdaniem Koreańczycy mają większą zdolność do przeżywania, ekspresji, wykazują się zarówno muzykalnością, jak i dramatyzmem – mówiła pianistka Elżbieta Tarnawska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Jak nastroić fortepian?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 14:59
Yamaha, Steinway, Fazioli i Kawai - cztery różne marki, cztery różne instrumenty. To na nich grają uczestnicy tegorocznego konkursu. Wszyscy wiemy jak brzmią. Ale utrzymanie ich w doskonałym stanie nie jest łatwe.
rozwiń zwiń