X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Polska vs ZSRR. Powojenne Konkursy Chopinowskie

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 11:00
- Na IV Konkursie z 1949 roku dało się wyczuć obecność Żelaznej Kurtyny. Rywalizacja rozegrała się między krajami demokracji ludowej i zaledwie kilkoma pianistami spoza nich - wspominał Józef Kański.
Audio
  • Józef Kański wspomina Konkursy Chopinowskie z 1949 i 1955 roku
Pierwszy po wojnie, IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina zwyciężyła - ex aequo z  Haliną Czerny-Stefańską - pianistka radziecka Bellą Dawidowicz.  Wśród 7 laureatów znalazło się wtedy 5 Polaków i 2 Rosjan.
Pierwszy po wojnie, IV Międzynarodowy Konkurs im. Fryderyka Chopina zwyciężyła - ex aequo z Haliną Czerny-Stefańską - pianistka radziecka Bellą Dawidowicz. Wśród 7 laureatów znalazło się wtedy 5 Polaków i 2 Rosjan.Foto: PAP/CAF

Znalazło to zresztą odzwierciedlenie w rozdziale nagród - I nagrodę ex aequo zodbyli wtedy Polka Halina Czerny-Stefańska oraz Rosjanka Bella Dawidowicz. Te dwie nacje wyróżniały się także na kolejnym - V Konkursie z 1955 roku, na którym tryumfował Adama Harasiewicz, wyprzedzając Vladimira Aszkenazego.

Największe zaskoczenie zgotował jednak warszawskiej publiczności zdobywca III nagrody - Chińczyk Fou Ts’ong, prezentując umiejętności, jakich nikt nie spodziewał się u przedstawiciela tej nacji.

***

Tytuł audycji: Kronika Konkursu Chopinowskiego

Z nagrań archiwalnych: Józef Kański (krytyk muzyczny)

Data emisji: 11.10.2015

Godzina emisji: 19.15

mm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

1927. Jerzy Waldorff i Chopin na akumulatorach

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2015 12:18
Jerzy Waldorff był jednym z nielicznych słuchaczy pierwszego Konkursu Chopinowskiego w styczniu 1927 r. Zapraszamy do wysłuchania jego wspomnień.
rozwiń zwiń

Czytaj także

1949. Jurorzy nie mogli patrzeć na pianistów

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 10:20
– Był to początek ohydy, która miała trwać, jak wiemy, 40 lat – wspominał Jerzy Waldorff ustalone przez komunistów zasady pracy jury podczas IV Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń