Nowoczesność i tradycja na "Dźwiękach Północy"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:48
33. odsłona folkowego festiwalu "Dźwięki Północy" odbędzie się w dniach 14-17 lipca 2016 r. w Centrum św. Jana w Gdańsku.
Audio
  • Z Aleksandrą Kminikowską z Nadbałtyckiego Centrum Kultury o 33. Festiwalu "Dźwięki Północy" rozmawia Kuba Borysiak (Źródła/Dwójka)
Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. Kapela Maliszów
Na tegorocznym festiwalu wystąpi m.in. Kapela MaliszówFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Wydarzenie organizowane przez Nadbałtyckie Centrum Kultury jest jednym z najstarszych i najważniejszych festiwali folkowych w Polsce, a swą wyjątkowość zawdzięcza systematycznie eksplorowanemu wątkowi "Północy" - bliskości Morza Bałtyckiego i Skandynawii, której muzyczna tradycja stanowi nieustające źródło inspiracji.

Impreza popularyzuje przede wszystkim muzykę współczesną, inspirowaną tradycyjną kulturą muzyczną i taneczną Polski oraz krajów nadbałtyckich. Na festiwalowej scenie powstaje przestrzeń i dla eksperymentu jak i wiernej kontynuacji tradycji, wspólnym mianownikiem prezentowanych koncertów pozostaje jednak znakomity warsztat wykonawców oraz indywidualny charakter ich twórczości.

Do udziału w tegorocznym festiwalu zostali zaproszeni znakomici artyści z Polski: Vołosi, Kapela Maliszów, Dagadana oraz Skandynawii: Basco (DN/SWE), Aallotar (FIN/USA), Valkyrien allstars (NOR), Vassvik (NOR), Helene Blum & Harald Haugaard Band (DN). Niekwestionowaną gwiazdą festiwalu będzie Kimmo Pohjonen, promujący swoją najnowszą płytę "Skin".

W bogatym programie festiwalu oprócz koncertów znajdą się także różnorodne warsztaty, zabawy taneczne, projekcje filmów, spotkania i prezentacje.


PROGRAM:

14.07.2016 (czwartek)

Kapela Maliszów (POL)

Basco (DN/SWE)

Vołosi (POL)

***

15.07.2016 (piątek)

Aallotar (FIN / USA) 

Valkyrien allstars (NOR)

Vassvik (NOR)

***

16.07.2016 (sobota)

Kimmo Pohjonen SKIN (FIN)

***

17.07.2016 (niedziela)

Dagadana (POL / UKR)

Helene Blum & Harald Haugaard Band (DN)

Organizator: Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku

www.dzwiekipolnocy.pl


Zobacz więcej na temat: folk Gdańsk

Czytaj także

Lautari wskrzeszają ludowego dżezbandytę

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 19:00
- Chcieliśmy docenić i pokazać kontekst wiejskiej muzyki z lat 40. i 50. XX wieku - mówili w Dwójce o swoim nowym koncertowym programie muzycy zespołu Lautari.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka z Szypliszk. "Tutaj każdy miał swoją pieśń"

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:00
- Śpiewać umiał prawie każdy. Nawet gdy ktoś nie był popularnym śpiewakiem, to miał piosenkę, z którą był kojarzony - mówił w Dwójce Józef Murawski z zespołu "Pogranicze" z Szypliszk. Grupa w tym roku świętuje 35-lecie istnienia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela ze Stęszewa. Muzyka nie zawsze z tej ziemi

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2016 14:30
- Dzisiejsza kultura sprawia, że staramy się grać płynnie, dbamy o czystość dźwięku. W starszych nagraniach muzyka dudziarska jest bardzo wiejska, typowa do tańca – mówią w Dwójce członkowie Kapeli ze Stęszewa.
rozwiń zwiń