"Kartoteka" Różewicza. Obejrzyj spektakl wideo

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2020 07:00
Zapraszamy do obejrzenia kolejnego spektaklu, który jest rezultatem współpracy Teatru Polskiego w Warszawie z Programem 2 Polskiego Radia. Tym razem jest to słynny dramat Tadeusza Różewicza w reżyserii Artura Tyszkiewicza. Tę adaptację z 2018 roku przypominamy w dniu 6. rocznicy śmierci wybitnego pisarza i dramaturga.
Audio
  • Zapowiedź premiery "Kartoteki" Tadeusza Rożewicza w cyklu "Czytamy dramaty stulecia" (Wybieram Dwójkę)
Próba do spektaklu Kartoteka w Teatrze Polskim
Próba do spektaklu "Kartoteka" w Teatrze PolskimFoto: Piotr Piorun/PR

Dramat ten został opublikowany w miesięczniku "Dialog" w 1960 roku i doczekał się kilkudziesięciu wystawień w teatrze polskim oraz za granicą. Różewicz w wielu wątkach wyraźnie nawiązywał do przeżyć wojennego pokolenia, do którego sam należał. Czy więc dramat ten jest historycznym zapisem pewnego okresu historii Polski, czy też uniwersalnym współczesnym moralitetem, który może być czytany w oderwaniu od historycznego kontekstu? Takie pytania postawił sobie reżyser spektaklu Artur Tyszkiewicz. Za reżyserię dźwięku odpowiadał Andrzej Brzoska, a muzykę przygotował Jacek Grudzień.

Wystąpili m.in. Piotr Bajtlik, Tomasz Drabek, Izabella Bukowska, Anna Cieślak, Lidia Sadowa. A w roli Narratora – Andrzej Seweryn.

Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego (spektakl wideo) >>>

Premiera antenowa "Kartoteki" odbyła się 16 grudnia 2018 roku – wystawiony został na finał cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", który prezentowany był w Programie 2 w roku obchodów stulecia niepodległości. Prezentacja "Kartoteki" wpisuje się w upamiętnienie przez Dwójkę życia i twórczości Tadeusza Różewicza, który zmarł 24 kwietnia 2014 roku.

W ramach prezentacji serii premier "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia" od maja 2018 roku na scenie Teatru Polskiego i na antenie Dwójki wystawione i wyemitowane zostały ważne polskie dramaty powstałe po 1918 roku. Były to: "Kurka wodna" Stanisława Ignacego Witkiewicza (reż. Anna Wieczur-Bluszcz), "Lalek" Zbigniewa Herberta (reż. Dariusz Błaszczyk), "Garbus" Sławomira Mrożka (reż. Jerzy Schejbal), "Uciekła mi przepióreczka" Stefana Żeromskiego (rez. Łukasz Lewandowski) i "Żeglarz” Jerzego Szaniawskiego (reż. Wawrzyniec Kostrzewski).

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Garbus" Sławomira Mrożka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2018 15:43
Sztuka Sławomira Mrożka, która swój pierwodruk miała w miesięczniku "Dialog" w 1975 roku, była naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Żeromski na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:32
Dramat Stefana Żeromskiego z 1924 roku był naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wokół prawdy i mitu. "Żeglarz" Szaniawskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 12:00
"Żeglarz" Jerzego Szaniawskiego - jak mówił reżyser Wawrzyniec Kostrzewski - stawia uniwersalne i poważne pytania o rolę prawdy i mitu w życiu społeczności. 
rozwiń zwiń