"Uciekła mi przepióreczka". Żeromski na 100-lecie niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2018 12:32
Dramat Stefana Żeromskiego z 1924 roku był naszą kolejną propozycją z cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". 
Uciekła mi przepióreczkaw cyklu Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia. Próba przedstawienia na scenie Teatru Polskiego
"Uciekła mi przepióreczka"w cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Próba przedstawienia na scenie Teatru Polskiego Foto: Piotr Piorun/PR

niedzielę (28.10) o godz. 12.00 w Teatrze Polskim w Warszawie i na antenie radiowej Dwójki przedstawiliśmy dramat Stefana Żeromskiego "Uciekła mi przepióreczka". Spektakl ten to kolejna odsłona cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia", w którym w jubileuszowym roku stulecia odzyskania niepodległości prezentujemy największe dokonania polskiej dramaturgii.

Historia Edwarda Przełęckiego, który w niewielkiej miejscowości Porębiany z pomocą miejscowego nauczyciela zamierza otworzyć uniwersytet ludowy, została napisana w 1924 roku. Wkrótce, w lutym 1925 roku, odbyła się premiera w Teatrze Narodowym w reżyserii Juliusza Osterwy, który zagrał Przełęckiego. W roli nauczyciela Smugonia partnerował mu Stefan Jaracz.

Katarzyna Herman: ten dramat to piękna historia miłosna>>>

W spektaklu wystąpili: Tomasz Błasiak (Smugoń), Eliza Borowska (Dorota Smugoniowa), Katarzyna Herman (Księżniczka Celina Sieniawianka), Grzegorz Mielczarek (Przełęcki, docent fizyki), Marcin Bosak (Ciekocki, lingwista), Dominik Łoś (Bęczkowski, administrator), Antoni Ostrouch (Kleniewicz, antropolog), Marcin Jędrzejewski (Wilkosz, historyk), Krystian Modzelewski (Zabrzeziński, historyk sztuki). Reżyseria Łukasz Lewandowski, za dźwięk odpowiada Andrzej Brzoska, a muzykę skomponował i wykonał Ygor Przebindowski.

Zobacz więcej na temat: Stefan Żeromski TEATR KULTURA
Czytaj także

Willa "Świt". Konstanciński dom Stefana Żeromskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 15:41
- To miejsce miało dla niego symboliczne znaczenie. Był to, jak mówił, jego pierwszy własny dom. W dodatku wiązał się już z niepodległą ojczyzną - podkreślała kustosz Ewa Nawój, opowiadając o willi "Świt" w Konstancinie-Jeziornie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Uciekła mi przepióreczka". Prof. Barbara Osterloff: Żeromski porusza tu wątki ważne po 1918 r.

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 18:43
- Bardzo mocno wpisana w ten utwór jest idea regionalizmu. Podobnie jak teza kształcenia społeczeństwa od podstaw, jego przemiany, i też pytanie o obywatelskość - mówiła w Dwójce histotryczka teatru o ostatnim dramacie Stefana Żeromskiego pt. "Uciekła mi przepióreczka".
rozwiń zwiń