Szymon Kuśmider: "Garbus" dotyka niepokojącej prawdy o naszym świecie

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2018 10:39
- Coś cudownego w tym tekście się odświeżyło, choć obserwuję to z niepokojem, a mianowicie, że każdy coś udaje, kłamie, zakłada maski. Nasza rzeczywistość się relatywizuje, przynajmniej pozornie. To jest niebezpieczne - mówił w Dwójce aktor o dramacie Sławomira Mrożka.
Audio
  • Szymon Kuśmider o dramacie "Garbus" Sławomira Mrożka (Poranek Dwójki)
  • "Garbus" Mrożka. Przed premierą na scenie i w Dwójce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Audio
  • Szymon Kuśmider o dramacie "Garbus" Sławomira Mrożka (Poranek Dwójki)
  • "Garbus" Mrożka. Przed premierą na scenie i w Dwójce (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

schejbal 663.jpg
"Garbus" Sławomira Mrożka prosto z Teatru Polskiego

"Garbus" to kolejny z tekstów, który zostanie zaprezentowany w ramach cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia". Akcja dramatu rozgrywa się w lipcu gdzieś na przełomie XIX i XX wieku na polskiej prowincji. Do urokliwie położonego pensjonatu przyjeżdżają dwie pary małżeńskie i młody student. Na miejscu, ku ich zaskoczeniu, okazuje się, że gospodarz jest garbaty. Nawiązywane relacje pomiędzy tym nielicznym gronem, dialogi między bohaterami, pozwalają pokazać funkcjonowanie człowieka w społeczeństwie, które, jak się okazuje, nie tak bardzo się przez ostatnie 40 lat zmieniło.

- Pamiętam jak na początku tego wieku rozmawiałem ze Sławomirem Mrożkiem w Krakowie i on mówił, że ten tekst powstawał bardzo długo, prawie 4 lata. I to było ciekawe: pierwsza publikacja w 1975 roku, tuż później dwie premiery koło siebie, jeśli się nie mylę w Łodzi i Warszawie. A teraz próbujemy to odświeżyć i nagle okazuje się, że tekst z 1975 r. jest jakże dzisiejszy, można by powiedzieć, że napisany tu i teraz - podkreślał Szymon Kuśmider, który wystąpi w przedstawieniu w Teatrze Polskim w Warszawie (niedziela 16 września, godz. 12).

Będzie to inscenizacja w formie niezwykłej, bo czytanej. Tego samego dnia o godz. 16 retransmisję spektaklu w reżyserii Jerzego Schejbala nada Program 2 Polskiego Radia. Zapis wideo wydarzenia pojawi się również na stronie internetowej Dwójki.

Kogo w "Garbusie" zagra Szymon Kuśmider? Jak przełożyć twórczość Sławomira Mrożka na język współczesnego teatru? O tym w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Szymon Kuśmider (aktor, reżyser)

Data emisji: 13.09.2018

Godzina emisji: 8.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co Sławomir Mrożek znaczy dziś dla teatru?

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 16:50
15 sierpnia minęło 5 lat od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich dramaturgów, a także prozaika i rysownika. W audycji zastanowialiśmy się, jak współcześnie odbierana jest jego twórczość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grzegorz Małecki: reżyseria od dawna była moim marzeniem

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 17:38
- Reżyseria jest moim niezrealizowanym, acz realizującym się marzeniem, które miałem tak naprawdę już w liceum. Wydział Aktorski Akademii Teatralnej miał być dla mnie tylko etapem na drodze do reżyserii. Pech chciał, że w 2000 roku Jerzy Grzegorzewski zatrudnił mnie w Teatrze Narodowym - mówił gość Dwojki.
rozwiń zwiń