Nie żyje Kazimierz Kowalski, śpiewak operowy, prezenter radiowy i telewizyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 16:50
Kazimierz Kowalski (bas) przez wiele lat był związany z Teatrem Wielkim w Łodzi - jako solista oraz wieloletni dyrektor naczelny i artystyczny. Zmarł dzień po swoich siedemdziesiątych urodzinach.
Kazimierz Kowalski na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie w 2012 roku
Kazimierz Kowalski na Festiwalu Muzycznym w Łańcucie w 2012 rokuFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kazimierz Kowalski był absolwentem Wydziału Wokalno-Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (w klasie śpiewu Antoniego Majaka), gdzie już na V roku studiów wystąpił w prestiżowym Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Tuluzie i zajął tam najwyższą nagrodę. W tym samym roku został solistą Teatru Wielkiego w Łodzi, gdzie zadebiutował partią Kecala w "Sprzedanej narzeczonej" Smetany. 

W latach 1994-1997 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi. W 1998 roku powołał Festiwal Operowo-Operetkowy, działający w oparciu o nowo otwarty Teatr Letni w Ciechocinku. Był także twórcą Polskiej Opery Kameralnej. Od grudnia 2005 roku do listopada 2008 roku ponownie był dyrektorem artystycznym Teatru Wielkiego w Łodzi.

Występował w programach telewizyjnych m.in.: "Dobry wieczór, tu Łódź" lub "Kazimierz Kowalski zaprasza" (TVP1). Od 2000 r. prowadził audycje w radiowej Jedynce, w których przedstawiał sylwetki wybitnych polskich artystów. Wydał 10 płyt. 

Źródło: serwis YouTube.com / kanał Muzyka polska; utwór - "Słowiańska dusza".  


Był laureatem wielu nagród. Zdobył m.in. Dyplom Ministerstwa Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi w propagowaniu i upowszechnianiu polskiej kultury za granicą (1985), tytuł Najsławniejszego Polaka 1999 roku przyznany w plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia (2000), Odznaczenie Za Zasługi dla Miasta Łodzi (2001), Złoty Krzyż Zasługi (2002), Brązowy Medal Gloria Artis - Zasłużony Kulturze (2006). 

oprac. rk 

Czytaj także

Najpiękniejsze arie świata w Alei Róż w Nowej Hucie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 15:32
- Aria Miecznika, torreadora, Figara - o nie najczęściej proszą słuchacze moich audycji - powiedział Kazimierz Kowalski, który poprowadzi koncert "Przeboje Pierwszego Programu Polskiego Radia".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Opera i operetka opanowały Ciechocinek

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2017 00:52
- Chciałem w centrum Polski stworzyć festiwal, na kształt Festiwalu Moniuszkowskiego Marii Fołtyn w Kudowie Zdroju czy Festiwalu Jana Kiepury w Krynicy, organizowanego przez Bogusława Kaczyńskiego - mówi Kazimierz Kowalski, organizator XIX Festiwalu Operowo-Operetkowego w Ciechocinku.
rozwiń zwiń