78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 08:00
Pierwsza połowa sierpnia upłynęła w Dwójce pod znakiem muzyki fortepianowej najwyższej próby. Wszystko za sprawą odbywającego się już po raz 78. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Na naszej antenie prezentowaliśmy transmisje koncertów, relacje i audycje prosto z malowniczego uzdrowiska tuż przy granicy z Czechami.
Duszniki-Zdrój podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego
Duszniki-Zdrój podczas 77. Międzynarodowego Festiwalu ChopinowskiegoFoto: materiały prom.

Jeden z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie

Dusznicki festiwal jest jednym z najstarszych festiwali pianistycznych na świecie i zarazem najstarszym polskim festiwalem muzycznym. Po raz pierwszy wydarzenie odbyło się w sierpniu 1946 roku z okazji uczczenia 120. rocznicy koncertów charytatywnych 16-letniego Fryderyka Chopina. W swojej kilkudziesięcioletniej historii festiwal przeszedł znaczącą ewolucję - początkowo był imprezą krajową poświęconą wyłącznie twórczości Fryderyka Chopina, z czasem otworzył się na artystów z zagranicy i repertuar innych kompozytorów.

Wybitni pianiści oraz instrumentaliści innych specjalności

Dla występujących artystów, Duszniki od początku były szczególnym i wymagającym miejscem, skupiającym zainteresowanie koneserów muzyki Chopina. Festiwal w Dusznikach zawsze był gwarantem najwyższego poziomu artystycznego i często miejscem pierwszych polskich występów przyszłych wielkich sław światowej pianistyki. Występowali tu przede wszystkim wybitni pianiści, ale też instrumentaliści innych specjalności, a ich nazwiska były magnesem dla melomanów.

Do Dusznik zaprasza Piotr Paleczny

Na tegoroczny festiwal w "Poranku Dwójki" zapraszał jego dyrektor artystyczny, prof. Piotr Paleczny. - Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - opowiadał.

Inauguracja z Francesco Piemontesim

Koncert inauguracyjny zaplanowano na piątek, 4 sierpnia, a jego transmisji można było wysłuchać w audycji "Letnia promenada". Wystąpił szwajcarski pianista Francesco Piemontesi, laureat III nagrody Międzynarodowego Konkursu im. Królowej Elżbiety - Bruksela 2007.

Niedziela z Kevinem Chenem

Następnie w niedzielę, 6 sierpnia, retransmitowaliśmy recital z tego dnia kanadyjskiego pianisty Kevina Chena, laureata I nagroda Konkursu im. Artura Rubinsteina – Tel Aviv 2023 oraz I nagrody Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego - Genewa 2022. Z artystą w przerwie koncertu rozmawiał Marcin Majchrowski.

Hina Maeda i Michał Francuz w piątek

Do sali koncertowej w Dusznikach-Zdroju przenieśliśmy się ponownie w piątek, 11 sierpnia, by wysłuchać wspólnego występu zwyciężczyni ubiegłorocznego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu - Hiny Maedy oraz pianisty Michała Francuza

Kate Liu na finał

Wreszcie w sobotę, 12 sierpnia, transmitowaliśmy koncert finałowy tegorocznego festiwalu. Jego bohaterką była amerykańska pianistka Kate Liu, laureatka III nagrody Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku. 

Relacje i specjalne audycje

Ponadto relacje Róży Światczyńskiej i Marcina Majchrowskiego z 78. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju pojawiały się codziennie w "Wiadomościach kulturalnych" oraz audycjach "Poranek Dwójki" i "Wybieram Dwójkę". Festiwalowy charakter miała również Cafe "Muza" (6.08, godz. 10.00), gdzie rozmawialiśmy z prof. Ireną Poniatowską, podobnie było w przypadku programu "Chopin osobisty" (6 i 13.08, godz. 16.00).

pg

Czytaj także

Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Publiczność czuje wielką radość z kontaktu z artystami"

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 13:22
- Za nami już trzy koncerty i spotkania z zupełnie innymi artystami i osobowościami. Słowo "spotkania" jest kluczowe, ponieważ wśród publiczności odczuwa się wyraźnie tęsknotę za koncertami i muzyką - tak Róża Światczyńska relacjonowała 76. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nikita Mndoyants: Duszniki to miejsce szczególnie mi bliskie

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 14:09
- Po raz pierwszy gościłem w Dusznikach-Zdroju w 2008 roku, po zwycięstwie w Konkursie im. Paderewskiego w Bydgoszczy. Byłem bardzo młody i przeżywałem, że mogę zagrać obok tak znakomitych artystów. Ogromnie się ucieszyłem, że znów mogę wrócić do tego cudownego miejsca, z którym wiąże się tyle pięknych wspomnień - mówił rosyjski pianista Nikita Mndoyants, jeden z uczestników tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
rozwiń zwiń