Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:35
- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
Prof. Irena Poniatowska
Prof. Irena PoniatowskaFoto: Tomasz Gzell/PAP

Duszniki jak drugi dom

To wydanie audycji nagrywane było w Dusznikach-Zdroju, gdzie trwa 78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski. Z miejscem tym od blisko trzydziestu lat związana jest prof. Irena Poniatowska. Radiowa Dwójka zaprasza na transmisje koncertów, relacje i audycje prosto z tego malowniczego uzdrowiska tuż przy granicy z Czechami.

- Pierwszy raz przyjechałam do Dusznik w 1995 roku. Zostałam zaproszona przez dyrektora artystycznego festiwalu do prowadzenia Nokturnu. Podobnie było w kolejnym roku. A potem miałam różne zadania, prowadziłam m.in. wykłady połączone z żywym graniem - opowiadała honorowa obywatelka malowniczego miasta położonego na Dolnym Śląsku.

Okrągły jubileusz pani profesor

Od 2006 roku prof. Irena Poniatowska pełni funkcję przewodniczącej Rady Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju. - Jako rada, w której zasiadają również ludzie z zagranicy, wspomagamy zarząd. Omawiamy programy, czasem są propozycje jakiś nowych ujęć - tłumaczyła.

5 lipca br. wybitna muzykolog i pedagog skończyła 90 lat. - Duchowo czuję się młodziej, a tylko fizycznie odczuwam te 90 lat - wyznała w Dwójce niedawna jubilatka.


Posłuchaj
60:43 2023_08_06 10_00_03_PR2_Cafe_Muza.mp3 Prof. Irena Poniatowska prosto z Dusznik-Zdroju (Cafe "Muza"/Dwójka) 

W 1957 roku Irena Poniatowska rozpoczęła studia muzykologiczne na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1965 roku przez 40 lat prowadziła pracę dydaktyczną w Instytucie Muzykologii UW. Gościnnie wykładała także na innych uczelniach w kraju i za granicą.

Od 2001 roku przewodniczy Radzie Programowej Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest także członkiem komitetów naukowych czasopism "Studia Chopinowskie" oraz "Chopin Review". 

Czytaj także: 78. Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki.

W dorobku naukowym prof. Ireny Poniatowskiej znajduje się szereg książek, ponad sto artykułów naukowych publikowanych w najważniejszych periodykach muzycznych w Polsce i za granicą, wielkie hasła-artykuły w encyklopediach muzycznych, liczne recenzje i artykuły popularyzatorskie. W piśmiennictwie naukowym jej autorstwa dominują prace poświęcone muzyce fortepianowej, pianistyce i Fryderykowi Chopinowi.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Marcin Majchrowski

Gość: prof. Irena Poniatowska (muzykolog i pedagog, przewodnicząca Rady Fundacji Międzynarodowych Festiwali Chopinowskich w Dusznikach-Zdroju)

Data emisji: 6.08.2023

Godz. emisji: 10.00

. 

pg

Czytaj także

"Uczta dla melomanów". Piotr Paleczny o Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2023 10:00
- Podczas wieczornych koncertów usłyszymy znakomitości światowej pianistyki, a także wirtuozów innych instrumentów. Popołudniami będziemy mieli wyjątkową okazję spotkania z młodymi artystami, którzy w ostatnim czasie zwyciężali na bardzo prestiżowych konkursach - mówił o rozpoczynającym się w piątek (4.08) 78. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

78. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju na antenie Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2023 08:00
Pierwsza połowa sierpnia upłynęła w Dwójce pod znakiem muzyki fortepianowej najwyższej próby. Wszystko za sprawą odbywającego się już po raz 78. Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju. Na naszej antenie prezentowaliśmy transmisje koncertów, relacje i audycje prosto z malowniczego uzdrowiska tuż przy granicy z Czechami.
rozwiń zwiń