Izabella Cywińska nie żyje

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2023 08:31
23 grudnia w wieku 88 lat odeszła wybitna reżyser teatralna i filmowa, legendarna dyrektorka Teatru Nowego w Poznaniu, a także minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.
Izabella Cywińska w studiu Dwójki
Izabella Cywińska w studiu DwójkiFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Izabella Cywińska urodziła się w marcu 1935 roku

Izabella Cywińska przyszła na świat w ziemiańskiej rodzinie w marcu 1935 roku. Rodzice mieszkali w Kamieniu Puławskim, dom był z jednej strony dworkiem ("jak z Mickiewicza", mówi po latach) - z drugiej przypominał pałac. Ojciec odszedł szybko, gdy miała rok, "spalił się w warszawskim Bristolu". Zastąpił go cudowny stryjek, nowy mąż mamy.

Nie wolno odmawiać ojczyźnie

Izabella Cywińska wspominała w Dwójce wydarzenia roku 1989, gdy formujący nowy rząd Tadeusz Mazowiecki poprosił ją, by zgodziła się zostać ministrem kultury i sztuki w jego gabinecie. - Wyraziłam zgodę po wielkich niepokojach - wspominała reżyser. - Decyzję podjęłam bez porozumienia z mężem, bo nie mogłam się do niego dodzwonić. Gdy udało mi się z nim porozmawiać, zasiał we mnie nowe wątpliwości, a ja już powiedziałam "tak". Gdy sama na początku błagałam premiera Mazowieckiego, aby pomyślał o kimś innym, odparł: "nikt z nas nie wie nic na temat rządzenia, ale nie wolno odmawiać ojczyźnie" - opowiadała.

Autobiografia "Dziewczyna z Kamienia"

Tłumacząc pomysł na tytuł autobiografii Izabella Cywińska przyznała w Polskim Radiu, że "Dziewczyna z Kamienia", to nie tylko wskazanie miejsca pochodzenia. - Chodzi też o dziewczynę z bardzo twardego kruszcu - zaznaczyła reżyserka.

W latach 1970-1973 była dyrektorem Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, w latach 1973-1989 dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu, w latach 2008-2011 dyrektorem artystyczną Teatru Ateneum w Warszawie.

W 2005 roku została odznaczona Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz żegna Izabellę Cywińską

"Z wielkim żalem przyjąłem wiadomość o śmierci Izabeli Cywińskiej, oddanej całe życie polskiej kulturze. Odważnej obrończyni wartości podstawowych, w krytycznych momentach gotowej poświadczyć to osobistą odwagą, pierwszego ministra kultury niepodległej Polski. Cześć Jej pamięci!" - napisał w niedzielę na platformie X (d. Twitter) minister kultury Bartłomiej Sienkiewicz.

Izabella Cywińska-Michałowska urodzona 22 marca 1935 roku, reżyserka teatralna i filmowa, była minister kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego (1989-1991). Odznaczona Oficerskim Orderem Odrodzenia Polski. Była też Honorową Obywatelką Poznania.

Kierowała Teatrem Nowym w Poznaniu, ale też Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu oraz Teatrem Ateneum w Warszawie. Realizowała spektakle w Teatrze Telewizji, a także produkcje filmowe jak serial "Boże podszewka". Zmarła 23 grudnia 2023 roku.

Izabellę Cywińską żegna reżyser Piotr Kruszczyński:

mo/PAP

Zobacz więcej na temat: Izabella Cywińska odeszli 2023
Czytaj także

Izabella Cywińska: jestem z kamienia, dosłownie i w przenośni

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2015 11:40
- Zawsze byłam szefem, w klasie, w drużynie koszykowej - mówiła w Jedynce Izabella Cywińska. Pretekstem do rozmowy o życiu reżyserki była książka "Dziewczyna z Kamienia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izabella Cywińska: między artystami nie ma przyjaźni do śmierci

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2015 02:11
- Dawniej wierzyłam w przyjaźń do śmierci, a między artystami jest to niemożliwe, bo każdy musi iść swoją drogą i szukać siebie. Teraz to wiem, ale kiedyś bardzo cierpiałam - mówi Izabella Cywińska.
rozwiń zwiń