Stefan Kamasa, nestor polskich altowiolistów, kończy 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2025 08:00
Altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów. Występował w najsłynniejszych salach koncertowych świata, grając m.in. z Dresden Philharmonic, Mozarteum w Salzburgu czy londyńską Royal Philharmonic Orchestra. Swoje 95. urodziny świętuje profesor Stefan Kamasa. 
Stefan Kamasa koncertuje jako solista i kameralista w krajach Europy, Ameryki i Azji. Był członkiem znanych polskich zespołów kameralnych, w tym Kwartetu Warszawskiego orazKwartetu Polskiego Radia i Telewizji, zwanego Kwartetem Mistrzów.
Stefan Kamasa koncertuje jako solista i kameralista w krajach Europy, Ameryki i Azji. Był członkiem znanych polskich zespołów kameralnych, w tym Kwartetu Warszawskiego oraz Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji, zwanego Kwartetem Mistrzów. Foto: Andrzej Zborski, ze zbiorów Związku Kompozytorów Polskich

- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz, który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim. To był bardzo odświętny koncert z transmisją radiową na żywo - opowiadał przed laty w Dwójce profesor Stefan Kamasa. 

Nasz jubilat koncertuje jako solista i kameralista w krajach Europy, Ameryki i Azji. Był członkiem znanych polskich zespołów kameralnych, w tym Kwartetu Warszawskiego czy Kwartetu Polskiego Radia i Telewizji, zwanego Kwartetem Mistrzów. 

Kamasa i jego altówka 

Stefan Kamasa po raz pierwszy po altówkę sięgnął w 1939 roku. - Mój profesor Rakowski uprzedzał, że nie będzie dużego repertuaru, nie będzie Brahmsa, Czajkowskiego, Beethovena itd., ale ja byłem absolutnie zdecydowany - opowiadał muzyk w Programie 2 Polskiego Radia. - Uczyłem się podobno bardzo szybko, pochłaniałem repertuar.

W latach 50. popularność zyskał Koncert na altówkę Beli Bartóka. - Nie było nawet nut wówczas w Polsce, tylko mój profesor miał taką kieszonkową partyturę. Rozpisałem głosy na całą orkiestrę własnoręcznie, ponad 30 głosów. Po Polsce rozniosła się wtedy wieść, że gram koncert Bartóka - wspominał. 

>>> Posłuchaj archiwalnej rozmowy ze Stefanem Kamasą w audycji Cafe "Muza" z 2022 roku 

Stefan Kamasa w największych salach koncertowych świata 

W trakcie dekad spędzonych na estradzie Stefan Kamasa współpracował z wybitnymi dyrygentami takimi jak Moshe Atzmon, sir Charles Groves, Eliahu Inbal, Hiroyuki Iwaki, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Manuel Rosenthal, Witold Rowicki, Stanisław Skrowaczewski czy Antoni Wit. Rozległy repertuar artysty obejmował większość zasługujących na uwagę dzieł na altówkę, a jego gra była inspiracją do napisania koncertów altówkowych Grażyny Bacewicz, Tadeusza Bairda, Romana Palestera czy Krzysztofa Pendereckiego.

Grał z największymi orkiestrami: Dresden Philharmonic, Mozarteum w Salzburgu, Orchestre National de France, londyńską Royal Philharmonic Orchestra i berlińską Staatskapelle, dokonując wielu nagradzanych nagrań płytowych. 

Czytaj także:

Stefan Kamasa: 

  • Altowiolista, kameralista i pedagog, urodzony 18 lipca 1930 w Bielsku Podlaskim. Edukację podstawową w zakresie gry na skrzypcach otrzymywał najpierw od muzyka amatora, i dopiero po II wojnie światowej w zawodowym kręgu Poznańskiej Średniej Szkoły Muzycznej został uczniem Ludwika Kwaśnika.
  • Studia wiolinistyczne odbywał najpierw u Jana Rakowskiego – altowiolisty, który w swym uczniu obudził zainteresowanie altówką, potem w klasie skrzypiec Tadeusza Wrońskiego i studia uzupełniające u wybitnego altowiolisty francuskiego Pierre'a Pasquier'a w Paryżu.
  • Stefan Kamasa trafił do Warszawy w 1953 roku, by na zaproszenie Witolda Rowickiego objąć funkcję solisty w Filharmonii Warszawskiej, miał za sobą niedawne wykonanie Koncertu Bartoka w Filharmonii Poznańskiej, co było premierą polską tego dzieła (17.04.53).
  • W 1975 otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki I stopnia, w 1977 roku - nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Ponadto został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Stefan Kamasa będzie bohaterem piątkowej audycji "A jak Archiwum" o godz. 14.00. 

*** 

ZwiązekKompozytorówPolskich/PWM/PolskieRadio/zuzannachowaniec

pg

Czytaj także

Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2022 11:45
- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krzysztof Komendarek-Tymendorf: po powrocie z Wiednia poczułem wypalenie

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2024 12:00
- Po moim okresie w Wiedniu wróciłem do Polski podczas studiów i poczułem jakieś wypalenie, że bardzo dużo jest tej orkiestry. Taki radar, kontrolka, zaczęła się palić, że przestaję się rozwijać - opowiadał w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, dziś czołowy polski altowiolista.
rozwiń zwiń