W zalewie muzycznej nadprodukcji i wszechobecnych algorytmów cykl ten otwiera przestrzeń dla twórczości eksperymentalnej i improwizowanej – tej, która zazwyczaj pozostaje poza głównym nurtem mediów.
Program łączy muzykę na żywo z dyskusjami, podczas których twórcy polskiej i międzynarodowej sceny dzielą się refleksjami na temat dźwięku, improwizacji i własnych praktyk muzycznych. Listopadową odsłonę Dyskusyjnego Klubu Dźwiękowego poprowadzi Ula Nowak z radiowej Dwójki.
***
Isidora Edwards – mieszkająca w Londynie eksperymentalna wiolonczelistka i kompozytorka pochodząca z Chile. W swojej twórczości eksploruje muzykę improwizowaną za pomocą akustycznej i przetwarzanej wiolonczeli, głosu i elektroniki. Interesuje ją sposób, w jaki improwizacja może kwestionować utarte sposoby słuchania muzyki i poszerzać granice percepcji dźwięku. Gdzie niepewność i momenty zawahania stają się twórczym materiałem, otwierającym przestrzeń do poszerzania praktyk muzycznych i refleksji nad brzmieniem.
Wykształcona jako wiolonczelistka klasyczna na Pontificia Universidad Católica de Chile, posiada tytuł magistra muzyki w zakresie praktyki twórczej i jest doktorantką w dziedzinie muzyki, zarówno na Goldsmiths, University of London. Jej badania są wspierane przez stypendia chilijskiej Narodowej Agencji Badań i Rozwoju (ANID).
Jej solowe i wspólne występy były prezentowane na festiwalach i w salach koncertowych w Europie, Ameryce Łacińskiej i Stanach Zjednoczonych, m.in. podczas Konfrontationen w Nickelsdorfie, Eavesdropping w Londynie, Café OTO w Londynie, Roulette Intermedium w Nowym Jorku, Echoraum w Wiedniu i Klub Primi w Kopenhadze. Wydała albumy pod szyldem wytwórni Relative Pitch Records i Scatter Archive.
Adam Gołębiewski – kompozytor, eksperymentalny perkusista, muzykolog, doktor sztuki. Swój język dźwiękowy buduje na krytyce instrumentu muzycznego i muzyki jako konstrukcji kulturowych, historycznych i politycznych, zawłaszczających możliwe praktyki wykorzystania i doświadczania dźwięku jako takiego. Wykorzystuje perkusję i stworzone przez siebie obiekty, którymi bada graniczne wartości podstawowych cech dźwięku: głośności, barwy, rejestru i czasu oraz ich relacje wobec ciała wykonawcy. Język ten cechuje prostota i wyraźny, bezpośredni zwrot wobec słuchacza. Jest także autorem instalacji dźwiękowych, projektów site-specific, oraz audio-performance wiążących dźwięk i przestrzeń z ich kontekstem społecznym.
Brał udział w interdyscyplinarnych działaniach z artystami performance, tancerzami współczesnymi, oraz wieloma wybitnymi przedstawicielami sztuki awangardowej: Yoko Ono, Thurston Moore, Mats Gustafsson, Fred Lonberg-Holm, Ken Vandermark, Kevin Drumm, John Edwards, Mazen Kerbaj, Sharif Sehnaoui, Tony Elieh, Pierre Jodlowski, Reinhold Friedl, Stefan Rives, Peter Evans, Agusti Fernandez, Tim Daisy, Mike Majkowski. Spośród polskich artystów współpracował z Robertem Piernikowskim, Mikołajem Trzaską, Łukaszem Rychlickim czy Rafałem Mazurem.
***
Dyskusyjny Klub Dźwiękowy: Koncert Isidory Edwards & Adama Gołębiewskiego
25 listopada 2025 (wtorek), godz. 19.00
Studio PR im. W. Szpilmana, al. Niepodległości 77/85, Warszawa
***
materiały pras.