110. rocznica urodzin Witolda Lutosławskiego w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2023 16:53
Program 2 Polskiego Radia zaprasza na specjalne audycje i koncerty związane z obchodami 110. rocznicy urodzin Witolda Lutosławskiego. Audycje poświęcone będą twórczości tego wybitnego kompozytora. Zaplanowano m.in. transmisje koncertów z Festiwalu "Łańcuch XX" 2023, w tym koncertu inauguracyjnego z udziałem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Robertasa Servenikasa.
Witold Lutosławski (1913-1994)
Witold Lutosławski (1913-1994)Foto: Thierry Martinot/Bridgeman Images – RDA/Forum

W środę, 25 stycznia minęło 110 lat od urodzin Witolda Lutosławskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji Program 2 emituje nagrania zachowane w Archiwum Polskiego Radia. Na antenie będzie można usłyszeć m.in. wspomnienia z lat 90. nagrane przez Zofię Owińską, uzupełnione o te odnoszące się do pracy twórczej kompozytora oraz jego utworów. 

Lutosławski naukę gry na fortepianie rozpoczął jako sześciolatek, a swoje umiejętności rozwijał u Heleny Hoffman, Józefa Śmidowicza i Artura Taubego. Od 1928 roku przez cztery lata uczęszczał na lekcje teorii i kompozycji do ówcześnie rozchwytywanego Witolda Maliszewskiego. To właśnie pod jego kierunkiem skomponował swój pierwszy utwór - Taniec Chimery na fortepian. 

Lutosławski otrzymał wiele nagród i odznaczeń, m.in. dwukrotnie Nagrodę Związku Kompozytorów Polskich (1959, 1973), Nagrodę I stopnia Ministra Kultury i Sztuki (1962), a także I Nagrodę na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu. Wiele uczelni wyższych przyznało kompozytorowi tytuł doktora honoris causa - m.in. w Warszawie, Chicago, Lancaster, Cambridge i Durham.

Zobacz także: Witold Lutosławski - serwis specjalny.

Radiowa Dwójka zapraszała od poniedziałku do piątku na specjalną odsłonę cyklu "Głosy z przeszłości: Witold Lutosławski w 110. rocznicę urodzin". Obejmuje on m.in. wypowiedzi wybitnych postaci polskiej kultury związanych z kompozytorem i jego twórczością.

W środę (25.01) o godz. 19.00 gospodarzem "Filharmonii Dwójki" była Róża Światczyńska, która zaprosiła na retransmisję koncertu z Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XIII". W programie: Witold Lutosławski Fanfare for University of Louisville na instrumenty dęte i perkusję i Koncert wiolonczelowy; Henri Dutilleux Tout un monde lointain - koncert na wiolonczelę i orkiestrę (utwór dedykowany Mścisławowi Rostropowiczowi); Luigi Dallapiccola Three Questions with Two Answers na orkiestrę; Jan Krenz Capriccio na 24 instrumenty (wyk. Gautier Capucon - wiolonczela, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dyr. Alexander Liebreich). 

W sobotę o godz. 15.00 audycję "Dwie do setki" poświęconą Witoldowi Lutosławskiemu poprowadzili Jakub Kukla i Andrzej Zieliński. Tego samego dnia o godz. 19.00 na transmisję inauguracyjnego koncertu tegorocznego Festiwalu Witolda Lutosławskiego "Łańcuch XX" zaprosił Marcin Majchrowski. W programie m.in. muzyka Karola Szymanowskiego, Alberta Roussela, Albana Berga i Béli Bartóka oraz III Symfonia Witolda Lutosławskiego w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod dyrekcją Robertasa Servenikasa.

Festiwal "Łańcuch" organizowany jest przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego od 2004 roku. Nazwa i forma wydarzenia wywodzi się od noszących taki właśnie tytuł trzech utworów Lutosławskiego, a zbudowanych według wymyślonej przez niego techniki kompozytorskiej, w której kolejne odcinki muzyczne łączą się i zazębiają podobnie jak ogniwa łańcucha.

Współorganizatorem wydarzenia jest Program 2 Polskiego Radia.

info. prasowa

Zobacz więcej na temat: Witold Lutosławski rocznica
Czytaj także

Roman Jabłoński: z Lutosławskim zagrałem najlepsze koncerty

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:00
- Z Koncertem Lutosławskiego zjedziłem większą część świata, w Berlińskiej Filharmonii po występie aplauz trwał ponad 15 minut - wspominał w Dwójce jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łańcuch XIX. "Muzyka Lutosławskiego wybitnie nadaje się do reinterpretacji"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2022 17:30
- Struktury jego utworów są niezwykle starannie dopracowane do mikroelementu muzycznego. Stanowią dzięki temu bardzo silną podstawę do jakichkolwiek innych działań muzycznych - mówił w "Wybieram Dwójkę" prof. Andrzej Bauer, prezes Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego, które wspólnie z PR2 jest organizatorem Festiwalu Muzyki W. Lutosławskiego "Łańcuch XIX". Inauguracja wydarzenia już w najbliższą sobotę (22.01).
rozwiń zwiń