Andrzej Bauer o Krzysztofie Pendereckim: Był niezwykle wolnym twórcą

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 13:07
- Szedł za swoją ideą muzyczną często pod prąd. Był skrajnym awangardzistą w latach 60., bo robił rzeczy, których nikt nie robił wówczas na świecie. Spotykał się często z oporem zespołów wykonawczych, które mówiły, że to jest niemożliwe, za trudne, że to zaszkodzi instrumentom, że to są tylko efekty. Czas pokazał inaczej - wspominał zmarłego kompozytora Andrzej Bauer, wiolonczelista, prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.
Audio
  • Wiolonczelista Andrzej Bauer wspomina Krzysztofa Pendereckiego (Poranek Dwójki)
Krzysztof Penderecki
Krzysztof PendereckiFoto: Shutterstock.com/wjarek

- Wspominam wiele artystycznie ważnych momentów, ale przede wszystkim wspominam kontakt z człowiekiem, którym był, niezwykle naturalnym, bardzo ciepłym, lubiącym przyjemności życia - opowiadał o prywatnej stronie osobowości kompozytora Andrzej Bauer, który po raz pierwszy zetknął się z Krzysztofem Pendereckim w drugiej połowie lat 80. - Profesor bardzo często współpracował z młodymi twórcami i ja zostałem zaproszony na koncert symfoniczny do Filharmonii Krakowskiej, której pan Krzysztof był wtedy dyrektorem. Graliśmy razem. Potem nastąpiły liczne wspólne wykonania. Dyrygował nie tylko swoje utwory, ale sięgał do klasyki romantycznej - zaznaczył wiolonczelista.


PAP Penderecki 1200.jpg
Nie żyje Krzysztof Penderecki. "Jego muzyka to dowód na istnienie Stwórcy"

Nowatorskie podejście do muzyki, które w latach 60. XX wieku dla wielu współczesnych mu twórców było nie do przyjęcia, kompozytor porzucił i pisał inaczej niż wszyscy się spodziewali. - Pan Krzysztof był twórcą opozycyjnym, kiedy w późniejszych latach zwrócił się w kierunku muzyki neoromantycznej. To również budziło opory czy wątpliwości, ale znalazł w tym stylu tworzenia swój niezwykle oryginalny język i pozostawił ogromną ilość wspaniałej, napisanej z niezwykłym kunsztem muzyki - tłumaczył prezesa Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. 

mid-Penderecki1200.jpg
Maciej Tworek: profesor Penderecki zdobywał serca młodych

Powodem zmiany kierunku tworzenia był brak inspiracji w realizowanym do tej pory kierunku. - Pan Krzysztof mówił, że ten język wyczerpał się dla niego, że chciałby budować większe formy muzyczne. Chciał mieć kontakt z szerszą publicznością, to też było dla niego ważne. - wspominał wiolonczelista. - Muzyka awangardowa toczyła się i rozwijała dalej, a pan Krzysztof, zupełnie niezależnie stworzył ogromną ilość muzyki, która nawiązuje do tradycji, do wzorów przełomu XIX i XX wieku. To budzi ogromny respekt i świadczy o odwadze. W kompozycji też potrzebna jest odwaga i droga artystyczna pana Krzysztofa jest tego dowodem - dodał Andrzej Bauer.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: Andrzej Bauer (wiolonczelista)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 9.00

uk


Czytaj także

Penderecki: Pasję napisałem na skrawku stołu

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2016 13:00
- Chciałem pokazać żonie, na co mnie stać, że potrafię skomponować coś, czego nikt inny napisać nie potrafił - zdradził kulisy powstania przełomowej "Pasji według św. Łukasza" Krzysztof Penderecki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Pendereckiego. Dawid Runtz: muzyka maestro od każdego wymaga wysokiej sprawności

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 10:24
- W całej twórczości Krzysztofa Pendereckiego znajdziemy pewne problemy wykonawcze. Nie tylko dla dyrygenta i instrumentalistów. Jest to taki rodzaj muzyki, który od wszystkich wykonawców wymaga wysokiej sprawności, i technicznej, i takiej swobody w poruszaniu się w materii, jaką jest muzyka współczesna - mówił w Dwójce dyrygent.
rozwiń zwiń