X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Jabłoński: z Lutosławskim zagrałem najlepsze koncerty

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2019 13:00
- Z Koncertem Lutosławskiego zjedziłem większą część świata, w Berlińskiej Filharmonii po występie aplauz trwał ponad 15 minut - wspominał w Dwójce jeden z najwybitniejszych polskich wiolonczelistów.
Audio
  • Roman Jabłoński o domu rodzinnym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Roman Jabłoński wspomina naukę i mistrzów w szkołach muzycznych i Akademii Muzycznej w Gdańsku (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Roman Jabłoński wspomina m.in. studia w Stanach Zjednoczonych (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Roman Jabłoński wspomina swoje artystyczne podróże, koncerty i spotkania z wielkimi muzykami (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Roman Jabłoński o życiu w Hiszpanii (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Roman Jabłoński
Roman JabłońskiFoto: Piotr Polak/PAP

Roman Jabłoński opowiadał, że koncerty z Witoldem Lutosławskim były jednymi z najszczęśliwszych chwil w jego życiu. Wiolonczelista w audycji podkreślił, że był pod wrażeniem osobowości kompozytora. - To był wyjątkowy dżentelmen. W Anglii mówili, że jest bardziej angielski od Anglików. Gdy czytał gazetę, zakładał cienkie skórkowe rękawiczki, by nie pobrudzić rąk farbą drukarską.

Ulubionym dziełem Romana Jabłońskiego z repertuaru Witolda Lutosławskiego jest Koncert wiolonczelowy. Muzyk wyjaśnił dlaczego utwór ten nazywany jest "koncertem sukcesu". 

Bohater "Zapisków ze współczesności" wspominał też Gdańsk, gdzie spędził dzieciństwo i lata szkolne, a także studia w sławnym Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Opowiedział również o spotkaniach z wielkimi muzykami oraz o występach, podróżach, pracy pedagogicznej i życiu w Hiszpanii. 

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności 

Przygotowała: Anna Skulska

Data emisji: 4-8.03.2019

Godzina emisji: 12.45-13.00

bch/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka, która ukształtowała Andrzeja Bauera

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 15:50
- Jak miałem 13 lat to nagle, zupełnie nieoczekiwanie, bez żadnego impulsu, zacząłem nałogowo słuchać muzyki. Słuchałem jej tyle, ile byłem w stanie - mówił w Dwójce Andrzej Bauer, wiolonczelista, pedagog, improwizator i kompozytor.
rozwiń zwiń