Musica humana

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2007 12:00
Wiek XIV to wielka epoka odkryć i eksperymentów, fermentu umysłowego, poszukiwań obejmujących wszystkie dziedziny sztuki ale i filozofię.Działo się tak pomimo wielkich dokonań epoki poprzedniej, która stworzyła na wszystkich polach idealne wzorce. Tymczasem wiek XIV odwraca się od tego, wiele z nich neguje, inne przetwarza na swój sposób.
Wtorek 02.10.2007, 22:45
 
Poszukiwanie nowości (tej prawdy jeszcze nie poznanej) to stały motyw europejskiej kultury, stąd co jakieś sto lat pojawia się ostentacyjna negacja poprzednich dokonań, i hasło "nowej sztuki". W XIV wieku to "via moderna" - myśl filozoficzna Williama Ockhama, ale też "ars nova" - muzyka (ale i teoria) wyrosła w północnej Francji. Impulsem dla jej powstania staje się praca teoretyczna Filipa de Vitry, nosząca znamienny tytuł Ars nova, wnoszaca nowe propozycje na polu notacji i stosunków rytmicznych, co w tej racjonalnie zorientowanej epoce było bardzo istotne. Jednak to Guillaume de Machaut, poeta, kompozytor, dworzanin, kanonik z królewskiej katedry w Reims, do końca wykorzystał nowe pomysły Filipa. Stworzył na wiele lat idealne wzorce, zarówno w dziedzinie liryki jak spekulatywnego motetu, to on wreszcie wyprzedził swoją epokę tworząc pierwszy wielki cykl polifonicznej mszy ( Messe Notre Dame). Jego muzyka ma wiele różnych oblicz - może patrzeć z nostalgią ku minionym czasom i jednogłosowym pieśniom truwerów, może też przynosić bardzo już skomplikowany czterogłosowy kontrapunkt, brzmią w niej czasem dalekie echa ludowych tańców, a bywa też wyszukana w swej dekoracyjnej elegancji. Całkiem inne są jego miniaturowe pieśni dworskie, mówiące o smutkach i radościach miłości, niż monumentalna msza Notre Dame, ze swym bogactwem melizmatycznych linii wokalnych i przedziwnym, cierpkim smakiem brzmieniowym. Posłuchamy wszystkiego tego (a także motetów "ojca" Ars nova - Filipa de Vitry) w znakomitych nagraniach zespołów, specjalizujących się w interpretacji tej muzyki (m. in. Cantica Symphonia, Ferrara Ensemble, czy Obsidienne).
 
Zaprasza Ewa Obniska
Zobacz więcej na temat: KULTURA Francja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Muzyka dawna w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2008 13:28
Muzyka dawna pamięta czasy sprzed wynalezienia nie tylko żarówki, ale także piorunochronu. Jednak nadal, pomimo swojej wiekowości, rozpala niektóre umysły.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy cykl audycji: Musica humana

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2007 12:07
Musica humana - to zgodnie z terminologią Boecjusza - harmonia mikrokosmosu, czyli duszy i ciała (w odróżnieniu od musica mundana, czyli harmonii makrokosmosu). Nasza muzyka, przez ludzi tworzona (musica instrumentalis) jest oczywiście odwzorowaniem tych dwóch poprzednich, wyższych w hierarchii, muzyk. Czemu więc "musica humana"?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Musica humana: John Dunstable i muzyka angielska

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2007 08:59
"To wydaje się być nowa sztuka, której korzenie i pochodzenie mieszczą się pośród Anglików, wśród których Dunstable jest primus inter pares" - pisał wybitny XV wieczny teoretyk Johannes Tinctoris.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filharmonia Dwójki: "Muzyka dawna persona grata"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2009 15:03
29 listopada 2009, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyka Ciszy

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2007 19:00
Dziś Muzyka Ciszy...
rozwiń zwiń