X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Pierwszy raz po 350 latach. "Trzęsienie ziemi" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 10:30
- W muzyce baroku fascynujące jest to, że wciąż odnajdujemy takie zapomniane skarby - mówił Vincent Dumestre, dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia, o oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") Antonia Draghiego.
Audio
  • Vincent Dumestre o oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") Antonia Draghiego (Poranek Dwójki)
Il terremoto Antonia Draghiego na festiwalu Misteria Paschalia. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, 12 kwietnia 2017
"Il terremoto" Antonia Draghiego na festiwalu Misteria Paschalia. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, 12 kwietnia 2017Foto: Wojciech Wandzel/www.wandzelphoto.com

Le Poeme Harmonique ©Jean-Baptiste Millot 1200.jpg
Trzęsienie ziemi na festiwalu Misteria Paschalia

- Utwór ten, zamówiony przez cesarza Leopolda I w 1683 roku, nie był wykonywany od czasu napisania, przez niemal 350 lat - podkreślał Vincent Dumestre wyjątkowość krakowskiego wystawienia dzieła Draghiego.

"Il terremoto", jak opowiadał muzyk, stanowi przykład "sepolcro" - specjalnego rodzaju utworu wykonywanego, z inscenizacją, podczas Wielkiego Tygodnia w wiedeńskich kościołach. - Tradycyjną scenografią były znajdujące się w kościele grób i krzyż, a wszystkie sepolcro przedstawiają historię ostatnich godzin życia Chrystusa.


Misteria Paschalia 2017 w Dwójce
14. Misteria Paschalia_grafika 1200.jpg

Jak wyglądała praca nad odnalezioną partyturą? Czym charakteryzuje się to oratorium Draghiego, co je łączy z operą i dlaczego ołtarz w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie jest idealną scenerią na jego wystawienie?

Świata prapremiera "Il terremoto" Antonia Draghiego odbyła się 12 kwietnia 2017 roku na festiwalu Misteria Paschalia. Dzieło zabrzmiało w kościele św. Katarzyny w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique i polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. Koncert poprowadził Vincent Dumestre.

Na retransmisję tego wydarzenia zapraszamy do Dwójki w sobotę (15.04) o godz. 17.00.

***

Prowadzi: Magdalena Łoś

Gość: Vincent Dumestre (lutnista, gitarzysta, lider Le Poème Harmonique)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/jsz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń