Pierwszy raz po 350 latach. "Trzęsienie ziemi" w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2017 10:30
- W muzyce baroku fascynujące jest to, że wciąż odnajdujemy takie zapomniane skarby - mówił Vincent Dumestre, dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia, o oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") Antonia Draghiego.
Audio
  • Vincent Dumestre o oratorium "Il terremoto" ("Trzęsienie ziemi") Antonia Draghiego (Poranek Dwójki)
Il terremoto Antonia Draghiego na festiwalu Misteria Paschalia. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, 12 kwietnia 2017
"Il terremoto" Antonia Draghiego na festiwalu Misteria Paschalia. Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie, 12 kwietnia 2017Foto: Wojciech Wandzel/www.wandzelphoto.com

Le Poeme Harmonique ©Jean-Baptiste Millot 1200.jpg
Trzęsienie ziemi na festiwalu Misteria Paschalia

- Utwór ten, zamówiony przez cesarza Leopolda I w 1683 roku, nie był wykonywany od czasu napisania, przez niemal 350 lat - podkreślał Vincent Dumestre wyjątkowość krakowskiego wystawienia dzieła Draghiego.

"Il terremoto", jak opowiadał muzyk, stanowi przykład "sepolcro" - specjalnego rodzaju utworu wykonywanego, z inscenizacją, podczas Wielkiego Tygodnia w wiedeńskich kościołach. - Tradycyjną scenografią były znajdujące się w kościele grób i krzyż, a wszystkie sepolcro przedstawiają historię ostatnich godzin życia Chrystusa.


Misteria Paschalia 2017 w Dwójce
14. Misteria Paschalia_grafika 1200.jpg

Jak wyglądała praca nad odnalezioną partyturą? Czym charakteryzuje się to oratorium Draghiego, co je łączy z operą i dlaczego ołtarz w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krakowie jest idealną scenerią na jego wystawienie?

Świata prapremiera "Il terremoto" Antonia Draghiego odbyła się 12 kwietnia 2017 roku na festiwalu Misteria Paschalia. Dzieło zabrzmiało w kościele św. Katarzyny w wykonaniu zespołu Le Poème Harmonique i polskiej orkiestry barokowej Arte dei Suonatori. Koncert poprowadził Vincent Dumestre.

Na retransmisję tego wydarzenia zapraszamy do Dwójki w sobotę (15.04) o godz. 17.00.

***

Prowadzi: Magdalena Łoś

Gość: Vincent Dumestre (lutnista, gitarzysta, lider Le Poème Harmonique)

Data emisji: 13.04.2017

Godzina emisji: 7.35

Materiał został wyemitowany w audycji "Poranek Dwójki".

jp/jsz

Czytaj także

Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
rozwiń zwiń