Chopinowscy laureaci: Adam Harasiewicz

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2010 13:00
Gawęda zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego z 1955 roku.
Audio
  • W rozmowie z Anną Skulską Adam Harasiewicz wspomina mistrzów i swój spektakularny konkursowy sukces oraz zastawia się nad dzisiejszą kondycją wykonawstwa chopinowskiego

Adam Harasiewicz naukę gry na fortepianie rozpoczął w dziesiątym roku życia, a mając 15 lat zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Talentów w Rzeszowie. Studia pianistyczne odbył w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w klasie prof. Zbigniewa Drzewieckiego (1950-1956).

[...]

Po swym tryumfalnym sukcesie na Konkursie Chopinowskim, Harasiewicz rozpoczął intensywną działalność wirtuozowską. Występował we wszystkich krajach europejskich, w Azji i Ameryce Północnej. Koncertował z najsłynniejszymi dyrygentami i najwspanialszymi orkiestrami w najbardziej prestiżowych salach. W czasie jednego tournée po Japonii dał ponad sto koncertów. Z okazji Wystawy Światowej w Brukseli (1958) uczestniczył w galowym koncercie. W 1960 r., wykonaniem obu koncertów fortepianowych Chopina z orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych, zainaugurował Rok Chopinowski w 150. rocznicę urodzin genialnego kompozytora. Tego samego roku nagrodzono pianistę złotym medalem Fundacji im. Ignacego Jana Paderewskiego w Nowym Jorku.

[...]

Adam Harasiewicz zasłynął głównie jako wspaniały interpretator dzieł Chopina. Jego wykonania oddają, zabarwiony nutą nostalgii (nazywanej polskim słowem "żal"), romantyczny styl kompozytora, a piękny, nośny, właśnie romantyczny dźwięk pianisty, wykorzystywany jest przezeń do nadania śpiewności muzyce Chopina. Równowaga między elementem lirycznym, a popisowo-wirtuozowskim w sztuce wykonawczej Harasiewicza uzyskuje kształt niemal doskonały.

[...]

 


Stanisław Dybowski

(Źródło: NIFC)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Profesor Jerzy Żurawlew – w 30. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2010 09:51
Bohaterem środowych "Słów po zmroku" będzie wybitny pedagog, pomysłodawca Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Waldorff na Konkursach Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 00:00
Wybitny krytyk muzyczny sięga pamięcią aż do roku 1927.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopinowscy laureaci: Barbara Hesse-Bukowska

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2010 13:40
Ja w dalszym ciągu nie rozumiem, jakim cudem dostałam drugą nagrodę – wspomina wielka pianistka – jak ja musiałam grać…
rozwiń zwiń