Lukas Geniušas - Chopinowi na urodziny

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 10:30
Wszystkie sonaty fortepianowe Chopina zabrzmią w wykonaniu jednej z najciekawszych osobowości ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Transmisja w Dwójce o 19:00.
Lukas Geniuas
Lukas GeniušasFoto: materiały promocyjne

Oprócz dwu wielkich Sonat (b-moll op. 53 i h-moll op. 58), które kochamy i znamy na pamięć, Lukas Geniušas wykona także niesłusznie zapomnianą, choć mało "chopinowską", Sonatę c-moll op. 4. Utwór powstałpodczas studiów u Józefa Elsnera i został przez kompozytora dedykowany nauczycielowi.

Pierwsza część, oparta na bachowskim temacie, jest wielce "uczona". Stanowi popis techniki kompozytorskiej, opanowania kontrapunktu i faktury fortepianowej opartej na klasycznych i barokowych wzorach. Drugą część stanowi menuet, zaś trzecią słynne Larghetto w metrum 5/4. Użycie tego rzadko stosowanego metrum przez Chopina może mieć trzy powody, niekoniecznie wykluczające się. Po pierwsze, jest to metrum stosowane w polskiej muzyce ludowej w sposób naturalny i niewymuszony. Chopin mógł taką muzykę poznać podczas swoich pobytów na wsi. Po drugie, był to ukłon w stronę znawcy metryki języka polskiego i wynikających stąd muzycznych akcentów, Józefa Elsnera. Po trzecie, miłość. Był to czas silnego, platonicznego uczucia Chopina do śpiewaczki Konstancji Gładkowskiej. W 1827 roku wystąpiła ona w operze "La dame blanche" Boieldieu. Opera odniosła w Warszawie równie wielki sukces, jak w Paryżu, a kilk alat później w Wiedniu Chopin będzie improwizował na tematy z "Białej damy". Otóż, w drugim akcie pojawia się aria tenorowa "Viens, gentille dame" – w metrum 5/4 właśnie. Trudno się oprzeć wrażeniu, że w ten zawoalowany sposób młody Fryderyk zwracał się do damy swego serca.

Sonatę c-moll wieńczy rozbudowany finał  w tempie Presto – w pierwodruku zajmuje 16 stron, połowę całości.

Transmisję z Filharmonii Narodowej w Warszawie poprowadzi Agata Kwiecińska.

W przerwie recitalu nadamy rozmowę, jaką z Lukasem Geniušasem przeprowadziła Barbara Schabowska.

Program

Fryderyk Chopin Sonata c-moll op. 4, Sonata b-moll op. 35, Sonata h-moll op. 58

Wyk. Lukas Geniušas – fortepian

1 marca (czwartek), godz. 19:00

 

Lukas Geniušas - zdobywca II nagrody ex equo XVI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie, 2010 oraz nagrody specjalnej Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza w II etapie.

Koncertuje jako solista i kameralista z bogatym repertuarem, od baroku po utwory kompozytorów współczesnych. Wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej z Litewską Orkiestrą Symfoniczną, a także z Orkiestrą Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy z okazji 160 rocznicy śmierci Chopina (2009).Czytaj także

Chopin według profesora Tomaszewskiego: Ideał na nieszczęście

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2010 13:52
Tym razem wybitny chopinolog skupi się na młodzieńczym jeszcze, ale już genialnym dziele polskiego kompozytora - Koncercie fortepianowym f-moll
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie serca – wielkie umysły

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2011 22:00
Intrygujące, często zapomniane a ważne osobowości i ich niezwykłe biografie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sinfonia Iuventus

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 17:32
Zaproszenie na koncert z Lukasem Geniušasem jako solistą oraz kartka z historii Dwójki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Droga dźwięku, droga ciszy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 15:40
W sobotni poranek spotkaliśmy się z pianistą Lukasem Geniušasem oraz z Jackiem Ostaszewskim – muzykiem, kompozytorem i pedagogiem.
rozwiń zwiń