80. urodziny Adama Harasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2012 16:03
W niedzielne przedpołudnie zapraszamy do wysłuchania rozmowy z artystą. Usłyszymy także nagrania pianisty.
Adam Harasiewicz w Filharmonii Narodowej w 1976 roku
Adam Harasiewicz w Filharmonii Narodowej w 1976 rokuFoto: TVP/PAP/Mirosław Stankiewicz

Laureat I nagrody V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1955) w niedzielę obchodzi swój jubileusz. W "Poranku Dwójki" Tomasz Szachowski przedstawi wybrane nagrania z bogatego dorobku Adama Harasiewicza, Anna Skulska zaś będzie rozmawiać z pianistą.

Adam Harasiewicz w wieku 15 lat zdobył I nagrodę na Konkursie Młodych Talentów w Rzeszowie. Rok później wziął udział w konkursie eliminacyjnym do IX Konkursu Chopinowskiego. Studia pianistyczne odbył w Krakowie w klasie prof. Zbigniewa Drzewieckiego (1950-1956). W 1955 roku został laureatem I nagrody V Konkursu Chopinowskiego w Warszawie. Dwa lata później otrzymał medal Fundacji Harriet Cohen w Londynie za wybitne osiągnięcia pianistyczne (1957).

Po warszawskim tryumfie rozpoczął intensywną karierę pianistyczną na estradach świata. Podczas jednego tylko tournée po Japonii dał ponad sto koncertów. W 1960 zainaugurował Rok Chopinowski wykonaniem obu koncertów fortepianowych Chopina z orkiestrą Filharmonii Nowojorskiej pod batutą Stanisława Skrowaczewskiego w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W latach 1958-1974 artysta dla Philipsa utrwalił większość dzieł Chopina oraz wybrane utwory Liszta i Brahmsa.

reklama

Czytaj także

Jurorzy byli bardzo podzieleni

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2010 12:00
Niektórzy uważali, że nikt nie zasługuje na pierwsza nagrodę - zdradza Adam Harasiewicz, juror Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylko Słowianie potrafią grać Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 16:10
- Gdyby nie moje słowiańskie korzenie i lekcje u Adama Harasiewicza nie rozumiałbym muzyki Chopina - mówi Ingolf Wunder, laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Premiera płyty-cegiełki z mazurkami i etiudami Chopina "Solidarni z Japonią"

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2011 06:00
Na liście wykonawców znaleźli się znakomici pianiści, m.in.: Krystian Zimerman, Rafał Blechacz i Adam Harasiewicz. Całkowity dochód ze sprzedaży płyty zostanie przekazany na rzecz ofiar marcowego trzęsienia ziemi.
rozwiń zwiń