"Na konkursach pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 11:00
- Młodzi pianiści traktują teraz konkursy jak olimpiady sportowe. Ale jak to się ma na przykład do Chopina? - pyta retorycznie Dina Yoffe, laureatka II nagrody w warszawskim Konkursie Chopinowskim z 1975 roku, która już dziś wystąpi w Dusznikach-Zdroju.
Audio
  • Dina Yoffe: na konkursch pianistycznych wygrywają szybsi, a brawa dostają głośniejsi. To kicz
Dina Yoffe
Dina Yoffe Foto: materiały promocyjne

Choć sukces z 1975 roku oraz predyspozycje artystki do muzyki Chopina związały ją w sposób szczególny  z Polską, trzeba pamiętać, że to pianistka światowej klasy i sławy. Występowała z takimi znakomitościami jak Zubin Mehta, Valery Gergiev, Gidon Kremer, Vadim Repin czy Yuri Bashmet. Nagrała kilka wysoko ocenianych płyt z repertuarem Chopinowskim. Jest także cenionym jurorem i pedagogiem, związanym między innymi z Royal Academy of Music w Londynie oraz Międzynarodową Akademią im. Antona Rubinsteina w Niemczech.

Jakie więc wskazówki dla młodych pianistów ma Dina Yoffe? - Przede wszystkim: dobrze przeczytać nuty i być pewnym, co chciał powiedzieć kompozytor. My, wykonawcy, jesteśmy na drugim miejscu - mówi rozmówczyni Barbary Schabowskiej i dodaje: - Dziś młodzi ludzie robią wszystko, by zwrócić uwagę publiczności. Nie godzę się na to...

Druga rada znakomitej pianistki to korzystanie z całego zasobu wiedzy, jaką przekazali muzykowi jego pedagodzy na wszystkich szczeblach edukacji. Dina Yoffe opowiadała także w Dwójce o swoim autorskim festiwalu Moulin d'Ande. Jak wciela w jego ramach swe artystyczno-pedagogiczne ideały oraz jak uczy młodych artystów bycia... jurorami? Odpowiedzi w nagraniu audycji.

Zapraszamy na transmisję z piątkowego (2 sierpnia) recitalu Diny Yoffe na Festiwalu w Dusznikach-Zdroju.

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA
Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Prostota i naturalność przy fortepianie". Żegnamy Olgę Rusinę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 12:00
- Mój profesor, Jakow Milstein, zawsze mówił, że w graniu musi być prostota, naturalność i swoboda. Jak wiele każde z tych słów zawiera, prawda? - mówiła kiedyś Rusina. W Dwójce wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Barłomiej Wąsik: prawdziwa awangarda to Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2013 17:00
Z jednym z najciekawszych pianistów i aranżerów młodego pokolenia Ewa Szczecińska rozmawiała o awangardowości XIX- wiecznej muzyki fortepianowej: od Beethovena, przez Chopina i Schumanna, po Liszta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubiony uczeń Chopina miał to, czego nie posiadał mistrz

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2013 16:00
Adolf Gutmann był jedynym uczniem Fryderyka Chopina, z którym kontakt również wiele lat po śmierci polskiego pianisty utrzymywała George Sand. Czym młody, gniewny pianista zaskarbił sobie względy u największego polskiego kompozytora?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Płytowy Trybunał - zdobądź wejściówkę. Chopin po raz pierwszy!

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2013 09:20
W piątek 12 lipca o godz. 17.00 zapraszamy do wzięcia udziału w nagraniu audycji "Kto słucha nie błądzi”, której tematem będą Etiudy op. 10 i 25 Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Chopin i jego Europa": co najciekawsze w programie festiwalu?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 09:15
- Sensacyjnie zapowiada się koncert, na którym Orkiestra XVIII wieku pod batutą Fransa Brüggena wykona "Bitwę pod Możajskiem" Kurpińskiego. Mamy nadzieję, że uda się to później opublikować w formie fonograficznej - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach: co usłyszymy w Dwójce?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2013 12:56
- Ten festiwal jest zupełnie wyjątkowy: sala zawsze jest pełna, a bilety sprzedają się, zanim jeszcze wiadomo, kto będzie wykonawcą - mówił w Dwójce prof. Piotr Paleczny, który zapraszał na 68. Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Transmisje koncertów na naszej antenie!
rozwiń zwiń