X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Prostota i naturalność przy fortepianie". Żegnamy Olgę Rusinę

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2013 12:00
- Mój profesor, Jakow Milstein, zawsze mówił, że w graniu musi być prostota, naturalność i swoboda. Jak wiele każde z tych słów zawiera, prawda? - mówiła kiedyś Rusina. W Dwójce wspominaliśmy znakomitą pianistkę, która odeszła 7 maja tego roku.
Audio
  • Olgę Rusinę wspominali publicyści muzyczni, związani z Programem Drugim Polskiego Radia (Rozmowy po zmroku/Dwójka)
Olga Rusina, pianistka, pedagog
Olga Rusina, pianistka, pedagogFoto: olgarusina.com

- Chcemy się z Państwem podzielić naszymi wspomnieniami związanymi z Olgą - mówiła prowadząca audycję Anna Skulska.
Olgę Rusinę, rosyjską pianistkę, która wiele lat mieszkała w Polsce, wspominali w "Rozmowach po zmroku" publicyści muzyczni, związani z Programem Drugim Polskiego Radia: Marek Dyżewski, Róża Światczyńska, Marcin Majchrowski i Andrzej Sułek.
- Dla Olgi sprawa emocji w muzyce płynącej z wnętrza, z historii kultury, z genealogii mistrzów, która stała za jej formacją artystyczną, to była podstawa - mówił Andrzej Sułek. Rusina zgodne z nauką swoich rosyjskich profesorów wierzyła, że muzyka jest "językiem duszy".
Wielkoformatowa pianistka w repertuarze miała II Koncert Brahmsa, I i III Koncert Prokofjewa, II Koncert Rachmaninowa, I Koncert Liszta, I Koncert Chopina. To były niezwykle wirtuozowskie utwory solowe.
- Chyba wszyscy pamiętamy recitale Olgi w Studiu im. Lutosławskiego. Ja nie zapomnę jej wykonania "Gaspard de la nuit" Ravela - wspominała Róża Światczyńska.
Na próbie przed tym koncertem był Marcin Majchrowski. "Gaspard de la nuit" to szalenie trudny technicznie utwór, ale Rusina podchodziła do tego występu z lekkością i z humorem. - Zachwycony pytałem się: Pani Olgo jak pani to widzi? A ona tak siedzi, gra i mówi: A to taka miłość krabów jest właściwie - wspomina Majchrowski.

***
Olga Rusina w wieku 6 lat rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Jako 13-latka dała swój pierwszy koncert z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.
Repertuar artystki obejmował dzieła od baroku do współczesności, w tym 22 koncerty fortepianowe. Rusina zrealizowała ponad 200 nagrań dla radia i telewizji, nagrała również dziewięć płyt CD z utworami P. Czajkowskiego, F. Liszta, F. Chopina, S. Rachmaninowa, L. van Beethovena, W.A. Mozarta, F. Schuberta, A. Skriabina, R. Schumanna, M. Ravela, C. Debussy’ego (wydane przez firmy Koch International, DUX oraz Soliton).
Artystka koncertowała w Polsce, Rosji, Niemczech, Portugalii, Włoszech, Francji. Jej koncerty i nagrania transmitowane były często na antenie Polskiego Radia.
W 1993 roku Olga Rusina zamieszkała w Polsce, gdzie prowadziła działalność pedagogiczną na Akademii Muzycznej i w Państwowej Szkole Muzycznej II st. we Wrocławiu. Wychowała wielu laureatów międzynarodowych konkursów pianistycznych (44 laureatów, w tym 8 nagród Grand Prix).
Intensywna działalność pianistyczna i pedagogiczna Olgi Rusiny zaowocowała założeniem w 2000 roku Stowarzyszenia Miłośników Sztuki Pianistycznej "Piano–Art”, zajmującego się promowaniem i wspieraniem utalentowanej młodzieży.
(źródło: chopin.nifc.pl)

Zobacz więcej na temat: Fryderyk Chopin MUZYKA Rosja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

200-lecie Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2011 15:34
Artystów i nauczycieli akademickich związanych z Uniwersytetem Muzycznym Fryderyka Chopina uhonorowano we wtorek odznaczeniami przyznanymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Grieg - Chopin dalekiej północy?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:38
- Grieg nie był taką dominantą muzyki skandynawskiej, tak jak Chopin naszej - mówi skandynawista i biograf, profesor Bernard Piotrowski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olejniczak: byłem introwertykiem, grałem bardziej dla siebie niż dla publiczności

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2015 11:11
- "To, czego nie umiesz, to i tak umiesz, tylko jeszcze o tym nie wiesz" - wspominał w radiowej Dwójce radę Artura Rubinsteina pianista Janusz Olejniczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie Chopin, nie Kilar. Takie polonezy gra tylko Masecki

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2013 12:26
W zeszłym roku Marcin Masecki zaprezentował krążek z bardzo nietypową "Sztuką fugi” Bacha. Teraz wychodzi kolejna - z polonezami.
rozwiń zwiń