Vincent Dumestre: naukę muzyki zacznij, rysując instrument

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2017 10:00
- Na początek prosimy dzieci o zbudowanie instrumentów. Wycinają je z papieru, kleją, malują - opowiadał o "L’ecole harmonique" Vincent Dumestre, czołowy francuski wykonawca baroku.
Audio
  • Rozmowa z Vincentem Dumestre o jego wizji wykonawstwa muzyki barowej oraz edukacji muzycznej (Dwójka)
Vincent Dumestre
Vincent DumestreFoto: Jean-Baptiste Millot/materiały prasowe

- Nie wydobywają żadnego dźwięku, ale mają fizyczny kontakt z instrumentem. Po kilku miesiącach dajemy dzieciom prawdziwe skrzypce czy flety. Tak zaczyna się historia miłości do instrumentu - wyjaśniał lider formacji Le Poème Harmonique. - Dzieci nigdy nie grają solo, zawsze razem, jak w wenezuelskim Eli Sistema. W ten sposób kształcimy stosunek do drugiego człowieka. Nie można przecież grać z innymi, nie słuchając ich - dodał.

Vincent Dumestre podkreślił, że projekt edukacyjny "L’ecole harmonique" wynika z jego własnych doświadczeń (jest muzycznym samoukiem) oraz sposobu pracy w jego zespole. Le Poème Harmonique jest bowiem nietypowym ansamblem barokowym - choćby dlatego, że w jego skład wchodzą także... artyści cyrkowi i lalkarze.

***

Prowadzenie: Magdalena Łoś i Klaudia Baranowska

Gość: Vincent Dumestre (lutnista, gitarzysta, lider Le Poème Harmonique)

Data emisji: 5.04.2015

Godzina emisji: 13.00

mm/kd

Czytaj także

"Five o’clock" z Agatą Sapiechą

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2015 17:00
Naszym gościem była znakomita skrzypaczka, kluczowa postać dla wykonawstwa muzyki dawnej w Polsce. Towarzyszyli jej członkowie zespołu Il Tempo.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fasolis: 10 na 100 dawnych dzieł jest doskonałych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
- Trzeba się zastanowić, dlaczego muzyka współczesna nie przynosi nam aż takich emocji jak muzyka dawna - mówił Diego Fasolis, który poprowadził zespół I Barocchisti na festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń