REKLAMA

Fasolis: 10 na 100 dawnych dzieł jest doskonałych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 20:00
- Trzeba się zastanowić, dlaczego muzyka współczesna nie przynosi nam aż takich emocji jak muzyka dawna - mówił Diego Fasolis, który poprowadził zespół I Barocchisti na festiwalu Misteria Paschalia.
Audio
  • Diego Fasolis o muzyce dawnej. Rozmawiała Justyna Nowicka (Filharmonia Dwójka)
Oryginalnie jestem organistą, a wiadomo organy to Bach i cały szereg fantastycznych artystów niemieckich. Stąd moja fascynacja muzyką dawną - mówił Diego Fasolis (na zdjęciu) w Dwójce
"Oryginalnie jestem organistą, a wiadomo organy to Bach i cały szereg fantastycznych artystów niemieckich. Stąd moja fascynacja muzyką dawną" - mówił Diego Fasolis (na zdjęciu) w DwójceFoto: Daniel Váss/materiały promocyjne

Zdaniem Fasolisa fenomen muzyki dawnej polega na jej niezwykłej jakości. - Można założyć, że na 100 dzieł, które odkrywamy, 10 jest doskonałych, 40 to utwory dobre, ale pozostałe też są akceptowalne i daje się ich posłuchać - mówił w rozmowie z Justyną Nowicką.

>>>Misteria Paschalia na antenie Dwójki<<<

Dyrygent podkreślał, że potencjał ten zobowiązuje zespoły wykonujące muzykę dawną do nieustających poszukiwań i opracowań kolejnych utworów. Jednocześnie Diego Fasolis zaznaczał, że główna trudność polega na przekładaniu muzyki dawnej na język i potrzeby współczesnych słuchaczy. Paradoksalnie, zdaniem dyrygenta, w XVIII wieku odbiorcom łatwiej było chłonąć muzykę.

***

Rozmawiała: Justyna Nowicka

Gość: Diego Fasolis

Data emisji: 30.03.2015

Godzina emisji: 21.30

Materiał wyemitowany w audycji "Filharmonia Dwójki"

bch/mc

Zobacz więcej na temat: Misteria Paschalia muzyka dawna
Czytaj także

Chirstophe Rousset: Włosi żyją blisko Matki Boskiej

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2013 18:00
Świadczy o tym popularność tematu "Stabat Mater" w tamtejszej muzyce barkowej, ale też... słynne zawołanie "Mamma mia". Znakomity francuski klawesynista i dyrygent rozmawiał z Magdaleną Łoś w przerwie koncertu na Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Paul Angew: wiele utworów Purcella to psalmy pokutne

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 17:00
- Program z jego muzyką idealnie pasuje do atmosfery Wielkiego Tygodnia. Powstawała ona w bardzo trudnym momencie w dziejach Anglii - mówił Klaudii Baranowskiej szkocki tenor, który w Wielki Czwartek poprowadził zespół Les Arts Florissants na Festiwalu Misteria Paschalia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Misteria Paschalia reagują na światowe niepokoje

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 10:40
- W tym roku po raz pierwszy prezentujemy wyłącznie muzykę religijną. To odpowiedź na zagrożenia, które ciągną do Europy z południa i ze wschodu - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny festiwalu.
rozwiń zwiń