"Teresa Żylis-Gara w każdym teatrze zostawiała cząstkę talentu i osobowości"

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 16:12
- Jej głos był niezwykle nośny, nie wciskał w siedzenie, ale docierał do każdego zakątka sali koncertowej, jakby śpiewała w pokoju. Miała fenomenalną, nieporównywalną z nikim, w swoim okresie technikę - w Programie 2 Polskiego Radia zmarłą dziś (28.08) Teresę Żylis-Garę, najsłynniejszą polską sopranistkę wspominał tenor Wiesław Ochman. 
Teresa Żylis-Gara, Paryż 1980 rok
Teresa Żylis-Gara, Paryż 1980 rokFoto: Forum

Wiesław Ochman, który z Teresą Żylis-Garą nie raz dzielił operowe deski ze smutkiem i niedowierzaniem przyjął wiadomość o jej odejściu. Nie tylko osobiście, bo dzieliła ich serdeczna relacja, ale także w imieniu całej polskiej, a nawet światowej wokalistyki. - To był głos, który rzadko się pojawia na scenach operowych świata - podkreślił śpiewak. 


Posłuchaj
09:40 Dwójka TŻG 28 sierpień 2021 15_04_01.mp3 Wiesław Ochman wspomina zmarłą sopranistkę Teresę Żylis-Garę (Dwójka na miejscu)

 

Ich pierwsze spotkanie miało miejsce podczas przygotowań do "Traviaty" Verdiego w belgijskiej Gandawie. - Pamiętam, że ujęła mnie jej zadziwiająca swoboda w operowaniu głosem - wspominał Wiesław Ochman. - Kiedy zacząłem jeździć po świecie, czułem zadowolenie, bo gdziekolwiek pojechałem, do jakiegokolwiek teatru: Paryż, Hamburg, Monachium, Metropolitan Opera, Mediolan, Salzburg to Teresa już tam była.


Teresa Żylis-Gara 1200 FORUM.jpg
Nie żyje sopranistka Teresa Żylis-Gara. Miała 91 lat

Wiele lat później, kiedy tenor wspólnie z Oliviero De Fabritiisem, nieżyjącym już włoskim dyrygentem i kompozytorem, rozmawiał o ich wspólnej pracy nad "Traviatą" w Deutsche Oper w Berlinie, Fabritiis przyznał: pamiętam Żylis-Garę, bo analizowałem to przedstawienie i wydaje mi się, że Verdi miał na myśli tego typu śpiewaczkę. 

Czytaj także:

Nasz gość porównując interpretacje rozmaitych sopranistek w Metropolitan Opera nie miał wątpliwości, która z nich stoi na czele. - Doznałem olśnienia - przyznał. - Te same nuty, ale ona jakby spojrzała pod nuty, co tam jest ludzkiego, z przeżyć, radości. Potrafiła to - podkreślił. - To była wielka gwiazda.

POSŁUCHAJ TAKŻE audycji specjalnej. w rozmowie z Jackiem Hawrylukiem Teresę Żylis-Garę wspominali: Piotr Kamiński, Waldemar Malicki, Jerzy Marchwiński, Józef Kański, Waldemar Dąbrowski, Piotr Nędzyński, Wiesław Ochman. 


Posłuchaj
120:14 2021_08_28 17_00_00_PR2_audycja_specjalna.mp3 Teresę Żylis-Garę wspominają przyjaciele i współpracownicy (Audycja specjalna/Dwójka)

 

 - Prywatnie był to uroczy, cudowny człowiek, bardzo dobra koleżanka, wyrozumiała dla innych - mówił Wiesław Ochman. - Poza tym miała jedną wspaniałą cechę: niezwykłe poczucie humoru, pełna energii i życia kobieta obdarzona piękną urodą. Trzeba ją zaliczyć do najpiękniejszych śpiewaczek świata.

[Źródło: YouTube Dwójka - Program 2 Polskiego Radia​]


***

Rozmawiali: Monika Zając i Roch Siciński

Gość: Wiesław Ochman (śpiewak)

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 15.00

Materiał wyemitowano w audycji "Dwójka na miejscu"


Czytaj także

Henryk Waniek: głos Macieja Zembatego miał w sobie coś magnetycznego

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 17:00
- Był rozpoznawalny z uwagi na specyficzny repertuar, swoją poetykę, ale i ze względu na głos. Maciek był zwierzęciem radiowym - opowiadał o swoim przyjacielu i bohaterze audycji "Dwie do setki" Macieju Zembatym, pisarz i malarz - Henryk Waniek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Andrzej Zakrzewski. Z uśmiechem kłaniamy się jego pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:30
- Był myślicielem. Przez całe życie pomagał młodym artystom odpowiedzieć na najważniejsze pytania, przyglądał się, co w XXI wieku robimy ze sztuką, służył radą, podpowiadał - mówił o zmarłym wczoraj (29.06) reżyserze Andrzeju Zakrzewskim Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
rozwiń zwiń